OPREZNO, NISU SVE VODE SA IZVORA U BEOGRADU ZA UPOTREBU! Sa mnogih je natpis skinut, a jedino SA OVA 3 MOŽETE DA PIJETE

Sa ovih izvora u Beogradu je dozvoljeno piti vodu, sa ostalih se ne preporučuje.

Mondo/ Stefan Stojanović Hajdučka česma - Pretpostavlja se da je podignuta krajem 18. veka u doba vladavine kneza Miloša i njegovog sina Mihaila Obrenovića kada je Košutnjak bio pretvoren u lovište.

Pred nama je praznični vikend koji ćemo, pre svega zbog Prvog maja, najviše vremena provesti u prirodi. Ukoliko se zatekente na mestim koja imaju javne česem ili izvore, važno je da znate gde možete da koristite vodu za piće, a prema poslednjoj analizi Grdskog zavoda za javno zdravlje, to su tri česme!

U martu 2021. godine je izvršeno uzorkovanje i laboratorijsko ispitivanje ukupno 31 uzorka vode za piće sa 16 izvora u obimu osnovne fizičko-hemijske i mikrobiološke analize. Od toga, samo na tri mesta u našoj prestonici je voda bezbedna za piće.To su Hajdučka česma na Košutnjaku, česma Svete Petke u Rakovici i česma kod Miloševog konaka.

Ispravnost izvorske vode na javnim mestima često može da bude promenljiva, iz razloga što se iz njih voda zahvata u "sirovom stanju", tačnije bez dezinfekcije, pa se iz tog razloga preporučuje da ta voda nije za piće.

Mapa izvora sa vodom koja valja i koja nije dobra za piće na teritorii Beograda:

www.zdravlje.org.rs/Printscreen 

Svakako, na većim mestima u našoj prestonici gde se nalaze česme sa vodom koja nije podobna za korišćenje stoji natpis "VODA NIJE ZA PIĆE", saopštavaju u Gradskom zavodu za javno zdravlje. Građani bi trebalo da budu upoznati i sa činjenicom da neki ljudi skidaju ove table sa natpisom, pa je iz tog razloga potrebno da se informišete pre nego što koristite vodu sa česmi u Beogradu.

Ukoliko se voda sa izvora nosi kući i kasnije konzumira, obavezno je da obezbedite higijenski bezbednu ambalažu, vodu držati u frižideru i iskoristiti je u što kraćem roku.

(MONDO/Blic)