• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BEOGRADSKA IZLETIŠTA PREPUNA KRPELJA: Doktori apeluju - Da izbegnete SMRTONOSNU BOLEST obavezno se pridržavajte ovoga!

Autor Natalija Krantić

Proleće je stiglo, a sa njim najezda krpelja i zmija.

 boravak u prirodi krpelji zmije Izvor: YouTube/screenshot/RTS Sajt - Zvanični kanal

Epidemiolog iz Zavoda za biocide Katarina Šerović i doktor bioloških nauka Ivan Aleksić pričali su u emisiji na RTS-u o zmijama i krpeljima, da li su krpelji opasniji od zmija i šta bi trebalo uraditi posle uboda krpelja.

Proleće je stiglo, izlazak u prirodu može da bude opasan, sve šume oko Beograda su prepune krpelja, svaki drugi do svaki treći krpelj može biti potencijalno opasan zbog lajmske bolesti.

"U glavnom gradu ima pet vrsta zmija, ali su sve neotrovne vrste, najbliže otrovnice se nalaze tek oko Vršca ili okoline Valjeva, dok se u Beogradu mogu sresti zmije ali retko. Dok sa druge strane krpelja ima svuda", ističe doktor Aleksić.

Možda će vas zanimati

Šta moramo da znamo i kako da reagujemo ako vidmo da se krpelj zakačio na telo?

"Krpelj se može videti na koži, teško da može ispasti, nakon dan, dva se javi svrab ako nije na vidnom mestu, teško da tako nešto može da promakne", rekla je epidemiolog Šerović

Po povratku iz prirode obavezno se savetuje pregledanje odeće i provera celog tela, posebno kod dece jer oni nisu još u stanju da sami prepoznaju kreplja. Ako se uoči strano telo, obavezno se preporučuje odlazak u najbližu ambulantu gde će tehničari da pomognu pri vađenju krpelja.

Kada se boravi u prirodi da se koriste repelente, zatim tu je lična zaštita, uvlačenje nogavica u čarape, pokrivanje glave, dugi rukavi, pregled, ne zvlačite se u neuređene površine, u šikaru, jer je to prirodno stanište krpelja. Aleksić podvlači da ako izbegnemo ta mesta, bićemo bezbedni.

Na internetu možemo pronaći razne savete i načine pri uklanjanju krpelja ali Katarina Šerović ističe da nikako ne primenjujemo to.

Možda će vas zanimati

"Ako dođe do uboda, nemojte ih ničim tretirati, bakterija koja izaziva lajmsku bolest se nalazi u želucu krpelja i kada ga iritirate jakim mirisima poput acetona, dolazi do povraćanja želudačnog sadržaja i tako dolazi do zaražavanja. Krpelja treba izvući, ali prvo ćemo otići u zdravstvenu ustanovu jer će tamo uraditi najbezbednije", objasnila je ona.

Dr Aleksić kaže da bi u suretu sa zmijama trebalo da pređemo na suprotnu stranu, takođe dodao je da je Beograd pun potoka koji su kaptirani, može se sresti zmija i u centru grada, a pošto su one zaštićene, potrebno je zvati službu za higijenu koja odnosi zmije.


(MONDO/RTS)

Pročitajte i ovo

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Šurda

Ajde bre, pa nisu tarantule i škorpije u pitanju... Kad sam bio mali, odemo na vikendicu, baba mi je svako vece vadila rutinski po 5,6 komada... Alkohol, pinceta...

WTF

Šta se čeka,što se ne prska protiv ove gamadi.

special image