Društvo

PREDRAG KON - DATUM ZA VELIKA OKUPLJANJA MOŽE BITI POMEREN: Ovo su uslovi koji moraju da se ispune!

Autor Aleksandar Nastevski

Član Kriznog štaba i epidemiolog dr Predrag Kon rekao je da 21. jun, nakon koga bi trebalo da budu dozvoljena veća okupljana na festivalima i proslavama, nije fiksiran i da on može da bude pomeren u zavisnosti od toga da li su ispunjeni potrebni uslovi.

Izvor: ATA Images/Antonio Ahel

Predrag Kon je naveo da je "jasno da je ovaj datum nametnut od strane ivent industrije koja mora da počne da planira (svoje događaje), ali da to nema nikakve veze sa rezultatom", te da je važno naglasiti da je datum "uslovan".

"Prvo, potrebno je da 50 odsto stanovništva primi obe doze vakcine i da prođe najmanje dve nedelje posle druge doze. Što se tiče Beograda, taj cilj će se verovatno dostići, a za ostale delove zemlje ne mogu da tvrdim", rekao je Kon i dodao:

"Drugo, izuzetno je važna aktivnost virusa. Ako bi ona počela da raste, taj datum bi morao da se pomeri."

Prema podacima koje je juče izneo zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić u Beogradu prvu dozu je primilo 47,2 odsto punoletnih, a obe doze 38,2 starijih od 18 godina.

Na nivou cele Srbije obuhvat vakcinacijom je manji – do subote prošle nedelje prvu dozu primilo je 2,26 milion, a a obe doze 1,73 miliona ljudi.

Kon kaže da svi žele da idu na proslave matura, slavlja, svadbe, punoletstva i da je zato bitno da se što više ljudi vakciniše.

"Nikakav problem neće biti održavanje matura ako se okupljaju samo oni koji su zaštićeni vakcinom ili zato što su preležali bolest, ali i ako se pre skupa testiraju na kovid i dolaze sa potvrdom. Tada su uslovi za okupljanja bezbedni. Eksperimenti u svetu s organizacijom koncerata ne služe ničemu drugom nego da se potvrdi to o čemu govorim", rekao je Kon.

Međutim, Predrag Kon navodi da potpuna vakcinisanost jeste uslov, a ako se ne dostigne "videćemo dalje šta ćemo raditi". Osvrćući se pak na trenutnu epidemiološku situaciju, on kaže da je ona "solidna", na šta upućuju osnovni pokazatelji – broj novozaraženih, broj zaraženih na 100.000 stanovnika, kao i udeo pozitivnih u dnevnom broju testiranih.

"Mi vidimo da broj prvih pregleda u kovid ambulantama pada iz dana u dan. Takođe, pozitivnost u slučaju sumnje na kovid je 8,4 odsto za celu nedelju, na osnovu podataka iz domova zdravlja u Beogradu", navodi Kon.

On ističe i da je ovakvoj situaciji doprinela kombinacija mera i vakcinacija, na kojoj se i dalje mora insistirati sve vreme.

"Jasno je da vakcinacija povećava i ubrzava stvaranje barijere. Cilj koji je postavljen od 50 odsto vakcinisanih je solidan i dovoljan, ali ga nije lako dostići na nivou Srbije. Mi ćemo naravno nastaviti da insistiramo na vakcinaciji sve vreme, jer nema razloga da se stane ako se dosegne i 50 odsto", kaže Kon.

Predrag Kon ističe da će dalji tok epidemije zavisiti i od samog virusa.

"Virus nije pokazao tako velike izmene da bi imunizacija došla u pitanje, odnosno da bi morala vakcina da se menja. Treba shvatiti da virus neće nestati, on će biti sa nama na niskom intenzitetu aktivnosti. Mi smo sad u prilično solidnoj situaciji i ne bismo smeli to da prokockamo", zaključuje Kon.

Inače, u poslednjih 24 časa u Srbiji je zabeleženo još 686 slučajeva infekcije koronom, dok je, nažalost, preminulo još 14 osoba. Broj pacijenata na respiratorima je trenutno 86. U poslednja 24 sata testirano je 11.870 osoba, dok je trenutno na lečenju 2.410.

Od početka pandemije ukupno je preminulo 6.710 ljudi.

(MONDO/Danas, Politika)