Saune, slane sobe i različite masaže mogu da imaju brojne pozitivne efekte po zdravlje, kao što su opuštanje mišića i izbacivanje toksina.
Ipak, stručnjaci upozoravaju da ove metode ne bi trebalo da se uzimaju "zdravo za gotovo", ako nismo sigurni da nemamo nikakav zdravstveni problem, upozoravaju lekari.
Kod zdravih osoba masaže, slane sobe i saune poboljšaju zdravlje, ali mogu da pogoršaju problem onih koji imaju bilo kakvu infekciju, proširene vene, skok šećera ili onih su jednostavno dehidrirali.
NESVESTICA I SLABOST
Iako to mnogi ne znaju, dehidratacija je jedna od pojava do koje često dolazi u sauni, a koja može da dovede do nesvestice i slabosti. Ako to osetite u sauni, odmah izađite i popijte svežu vodu, kažu lekari.
"Ako neko ide u saunu samo da bi izgubio na težini, ja nisam zagovorornik takvog izbora. Može se na prirodniji način izgubiti na težini. Uz to, visoke temperature mogu da dovedu do gubitka tečnosti, dragocenih soli i minerala iz organizma. O tome se mora voditi računa, jer uz toksine izbacujemo korisne sastojke. Toksini se mogu izbaciti i kretanjem, bez kontraefekata", kaže za MONDO dr Radmila Šehić.
SRČANI UDAR ZBOG KOMBINACIJE SAUNE I ALKOHOLA
Osim toga, sauna se ne preporučuje kod onih koji imaju proširene vene, neku infekciju ili dijabetes, jer stanje može da im se pogorša. Oni koji imaju oboljenje zglobova ne treba iz saune da idu pravo u hladno, kažu lekari.
"U roku od tri sata od izlaska iz saune rizik od srčanog udara je povećan kod onih koji inače imaju taj rizik. I svi koji imaju nizak ili visok krvni pritisak, to mogu da pogoršaju nakon saune. Posebno zato što se mnogi na odmoru opuste, piju koktele i pivo, a zatim odlaze u saoune, a to je takođe apsolutno opasno. Broj otkucaja srca može da skoči do 30 odsto, krvni sudovi se šire i krvni pritsak pada", kaže za MONDO dr Nemanja Luković.
On podseća da treba da se vodi računa i o opekotinama, ali i vlazi koja može da pospeši razvoj bakterija i organizama. Zbog infekcija i gljivica ne treba dolaziti u direktan kontakt sa površinama u saune, već uvek imati svoj peškir i papuče.
PRE SLANE SOBE, KONSULTACIJA SA LEKAROM
Doktorka Radmila Šehić kaže da slane sobe u većini slučajeva mogu da budu zamenjene šetnjom po svežem vazduhu, jer je to prirodniji način da se reše zdarsvtveni problemi.
"Ne treba nasedati na reklame i trikove. Uživanje je jedno, ali lečenje bolesti sasvim drugo. Što se tiče slane sobe, moguće je da ima neke pozitivne efekte, ali dok se to ne dokaže, sve je to marketing. Pre odlaska u slanu sobu, a naročito svakodnevnog, morate se konsultovati sa lekarom, kako bi se utvrdilo da li je to prava stvar za vaše zdravstveno stanje", kaže dr Radmila Šehić.
NE ZAMENJUJU INHALATOR
Slane sobe mnogi velnes centri reklamiraju kao tretman koji pomaže kod astme, bronhitisa, alergija i imuniteta, pa ima i tvrdnji da je potrebno provesti sat vremena u jednoj ovakvoj sobi, prilikom 10 do 15 poseta.
"To može da bude dobar tretman kod nekih drugih stanja, ali ne kod bronhitisa, za koji je potrebno da lekar propiše terapiju, koja najčešće uključuje inhalator. Greška je pretpostaviti da su slane sobe same po sebi dobre za svakoga, već se to mora proveriti sa lekarom, kako se stanje ne bi pogorišalo. Slane sobe se preporučuju kod kožnih bolesti, depresije, nesanice i anksioznosti. Mogu da budu dobar i skup način opuštanja, nije poznato da ova terapija znatno utiče na kožne bolesti", kaže dr Nemanja Luković.
PRE MASAŽE RECITE ZDRAVSTVENE PROBLEME
Masaža je zdrav način za napetost tela, bolju cirkulaciju i poboljšanje opšteg zdravlja, ali postoje stanja kada se masaža nikako ne preporučuje.
"Zato je najvažnije pre svake masaže reći terapeutu ako postoje bilo kakvi zdravstveni problemi, kako ne bi došlo do posledica. Masaža je dobra, ali može da bude kontraindikovana i da pogorša stanje organizma. Prirodna masaža i limfna drenaža se zapravo rade kretanjem i pokretom. Pokretanje limfe i izbacivanje vode masažom radi se samo kada je to neophodno, kod osoba, koje se ne kreću iz nekog razloga. Inače, kdo zdravih ljudi, kretanje može da zameni svaku masažu", kaže dr Radmila Šehić.
ZABRANJENA KOD TROMBA, PEJSMEJKERA I INFEKCIJA
Nikako ne treba primenjivati masažu ako ste prehlađeni ili imate temperaturu, jer to može da dovede do još većeg zagrevanja tela, kažu lekari.
"Bilo kakvo kožno oboljenje na ovaj način može da se proširi ili pogorša većom brzinom nego inače. To su uključene i opekotine. Kod zapaljenja vena i limfnih puteva, duboka venska tromboza je posebno opasna jer masažom dolazi do pojačane cirkulacije što može pokrenuti tromb, pa dovesti do fatalnog ishoda. Najopasnija je kada postoji malignitet, tromboza i infekcija tkiva. Sa masažom treba biti oprezan kod kardiovaskularnih oboljenja, kod osoba koje imaju ugrađen pejsmejker, kod oboljenja jetre i bubrega, osteporoze, preloma, maligniteta", kaže za MONDO dr Luković.