One su u ispovestima za Nedeljnik "Vreme" navele da ih pod ucenom da njihovi radi neće biti objavljivani i psihološkim terorom autoriteta koji je imao, terao da se skidaju i poziraju dok ih on fotografiše. Često ih je vređao i verbalno maltretirao, a uz sve to ih je prisiljavao i da piju alkohol.
Povodom ovih navoda oglasio se osnivač i bivši direktor Petnice Vigor Majić koji je rekao da se "užasno oseća" povodom svega i da nije znao da se dešavalo seksualno zlostavljanje, već samo da je dobijao ranije pritužbe da je S. verbalno grub. Kada je 2017. godine pred upravu Petnice došla devojka koja je otkrila šta joj se sve dešavalo, S. je udaljen iz Petnice i od dece.
Sada se oglasio i trenutni direktor Istraživačke stanice Petnica, Nikola Božić, koji je opisao kakav je S. čovek i šta zna o fotografisanju.
"On je u Petnici bio jako dugo, možda čak i od samog osnivanja. Na neki način on je povučen i osobenjak je, ali sa druge strane veliki erudita, načitan, poznavalac muzike, informisan. Sa njim je moglo da se razgovara o mnogo stvari. Nisam nikada prisustvovao fotografisanju, ali znam da su kolege i koleginice bile zadovoljne onim kako on pravi portrete. To je ono što ja znam", rekao je Božić za "Vreme".
Kaže da nema informacije o incidentu iz 2014. godine kada je jedna devojka izletela iz S. kancelarije vrišteći, ali da se seća šta se dešavalo 2017.
"Sećam se druge situacije iz 2017, ali ne znam ništa o bilo kom incidentu iz 2014. godine. Prvu informaciju da se nešto događa dobio sam 2017. kada sam već bio pomoćnik direktora za programe. Kada se ta devojka pojavila, razgovor je počeo sa mnom, odmah sam uključio Vigora Majića. S. je odmah uklonjen iz Petnice, a 2018. je sa njim sporazumno raskinut radni odnos", ispričao je on.
Policiju, kako tvrdi, nisu pozvali jer nisu imali pristanak žrtve, a na pitanje zbog čega nisu prijavili da u Stanici imaju čoveka koji pravi fotografije nagih maloletnica, odgovorio je: "Iskreno, bili smo u šoku i nismo se toga setili".
Ljudi koji su pokrenuli inicijativu da S. bude sklonjen iz Petnice, nisu bili zadovoljni reakcijom Uprave.
"Ne znam. To je bio jako težak proces, ja sam bio izuzetno šokiran, pozvao Vigora da dođe odmah, jer nije bio u Stanici. To što je S. uradio, ne mogu ni da razumem ni da podržim, a kamoli da skrivam. Imali smo dilemu oko davanja otkata jer smo smatrali da bi po Zakonu o radu sudskim putem bio vraćen na posao. Zato je na kraju dogovoren sporazumni raskid. Ja sam tada rekao i to i danas mislim: ako Petnica treba da stane iza osobe koja nešto tvrdi, Petnica će da stane iza te osobe" rekao je Božić i dodao da pod tim misli na osobe koje su se obratile sada povodom zlostavljanja, ali i sve druge.
"Mi pričamo o jednoj situaciji, a možda ima drugih za koje ne znamo", istakao je on i naglasio da apsolutno veruje ženama koje su se javile.
"Nema razloga da im se ne veruje. U 21. veku, važno je da im se veruje. Ne mogu da ispravim prošlost, ali ovo je važno za ono što planiramo u budućnosti. Imaćemo mrežu za poverljivo prijavljivanje. Mi već dve godine radimo te stvari, a intenzivirali smo ih u poslednjih nekoliko meseci, od slučaja 'Aleksić'".
ISTORIJAT PETNICE
Istraživačka stanica Petnica osnovana je u selu Petnica kod Valjeva 1982. od strane mladih entuzijasta, naučnika, istraživača i studenata, koji nisu bili zadovoljni postojećim praksama u obrazovanju i formiranju mladih naučnih kadrova.
Prva nezavisna obrazovna organizacija u tadašnjoj Jugoslaviji, tokom godina nije samo opstala već se i razvila i postala cenjeni centar inovativnog naučnog obrazovanja, uživajući ugled ne samo u zemlji, već i u svetu.
Tokom skoro četiri decenije rada, više od 50.000 učesnika raznih uzrasta prošlo je kroz programe Petnice. Godišnje, ISP realizuje više od 100 programa za više od 2.000 učenika iz Srbije i mnogih drugih zemalja. Poseban fokus je na radu sa talentovanim i motivisanim mladim ljudima, posebno onima koji ne žive u velikim gradovima. U Petnici postoje programi za učenike osnovnih i srednjih škola, kao i studente ali i nastavnike.
Ako trpite nasilje ili znate nekog ko je žrtva pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36. Ukoliko ste žrtva seksualnog zlostavljanja ili znate nekog ko jeste, javite se na SOS telefon Autonomnog ženskog centra 0800-100-007.
(Mondo/Vreme)