NAJLEPŠI POGLED U CELOJ SRBIJI: Na veličanstvenom vidikovcu gnezde se suri orlovi, od ovih prizora zastaje dah (FOTO)

Vidikovci u Nacionalnom parku Tara predstavljaju najatraktivnije lokacije sa kojih se ovo zaštićeno područje upoznaje i doživljava na poseban način. Većina ih je skrivena i teško pristupačna, ali se do najlepših, ipak može doći ali naravno samo peške.

RINA.RS

Postoji devet uređenih vidikovaca koji ograđeni i bezbedni za posetioce, a pogled koji puca vredi milion dolara. Najpoznatiji je svakako Banjska stena, ali ništa manje lepo nije ni ostalih osam.

Jedan od onih koji takođe gleda u dolinu Drine i susednu Bosnu i Hercegovinu je Osluša. Vidikovac je opremljen ložištem za vatru, drvenom nadstrešnicom sa klupama i stolovima, kao i informativnim tablama. Ovde se nalazi i poletište za paraglajdere. Amateri bi trebalo da znaju da je najlakše dostupan vidikovac Brana Lazići koji se nalazi na istoimenoj brani na jezeru Zaovine.

"Do njega se dolazi autom, asfaltnim putem, a od Mitrovca je udaljen oko 7 km. Odavde se pogled pruža na malo jezero Spajići i zaseoke Lazići, Spajići i Popovići i vrhove Zborište i Gavran. Ovo mesto se smatra lokalitetom na kome je otkrivena Pančićeva omorika - njena stabla se vide desno od jezera Spajići na padinama brda Kik i zaštićena su u okviru rezervata 'Vranjak'", kaže Milanović.

Jedan od najviših vrhova Nacionalnog parka Tara je Janjač i definitivno je jedan od najlepših vidikovaca iako nije toliko poznat među posetiocima. Nalazi se u Zaovinama, iznad Gornjih Karaklija, na samoj granici Srbije i Republike Srpske (BiH). Do njega se stiže uređenom stazom kroz zaselak Karaklije.

"Sa ovog vrha se pruža veličanstven panoramski pogled na područje Zaovina, masiv Tare, Crni vrh i Velik Stolac. Po lepom vremenu odavde se vidi Višegrad i čuvena ćuprija na Drini, Mehmed-paše Sokolovića, koju je u svom romanu opisao naš nobelovac Ivo Andrić. Takođe, ovde se vide i ostaci rovova iz Prvog svetskog rata", kaže Ranko.

Sjenič se nalazi na Crnom Vrhu na 5,5 km od Predovog krsta prema Zaovinama i samo 100 m od šumskog puta. Na ovom lokalitetu dominira 12 m visoka drvena osmatračnica, a sa vidikovca se pruža pogled na šumoviti masiv Tare, selo Rastište, klisuru Dervente i jezero Perućac. Ovom putanjom pre stotinak godina išla je trasa šumske žičare kojom se posečena građa spuštala do Drine, a dalje je transportovana splavovima.

Ako se popnete do Bilješke stene možete videti tanka, vretenasta stabla Pančićeve omorike – jedinstvene vrste četinara koja raste samo na prostoru srednjeg Podrinja. Međutim, usled izraženih klimatskih promena mnoga stabla su osušena. Sa Bilješke stene se pruža pogled na strme krečnjačke litice kanjona Drine i jezero Perućac. U Bosni, se vide ostaci srednjovekovnog utvrđenja Klotijevac i predeli Nacionalnog parka Drina. Pored izletničkog mobilijara, ovde se nalazi i kućica u kojoj je sniman film "Ptice koje ne polete" sa Batom Živojinovićem u glavnoj ulozi.

(MONDO/Rina)