KON NAPRAVIO HAOS ZBOG STAVA O VAKCINACIJI DECE: Bura u javnosti zbog odvajanja učenika na vakcinisane i nevakcinisane

Epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protiv virusa korona dr Predrag Kon izjavio je juče da je jedino logično rešenje za početak školske godine razdvajanje učenika starijih od 12 godina, tako što će vakcinisani ići na nastavu, a nevakcinisani je pratiti onlajn.

Liderina/Shutterstock.com/TV Prva/Printscreen

Ovakav stav epidemiologa Kona izazvao je pravu buru u stručnoj javnosti, kao i među roditeljima. Pored ovoga, postoji i još jedan problem a to je polovina zaposlenih u sistemu obrazovanja, od 145.000 njih, koja nije vakcinisana.

Doktor Kon je i juče ostao pri svom stavu, ponavljajući da je "odvajanje učenika logično", i to tim pre što je "svega nekoliko hiljada dece od gotovo 600.000 njih školskog uzrasta, za koji se preporučuje vakcinacija, primilo cepivo, te je logično da se napravi sistem koji bi omogućio regularnu nastavu, a i sprečio zaražavanje među njima".

  Međutim, kako je rekao, svestan je da je to previše kompleksno da bi bilo idealno, te navodi da "Batut" i Ministarstvo prosvete razmišljaju o organizovanju nastave tako da što manje bude onlajn.

Kako je istakao ministar Branko Ružić, Ministarstvo prosvete će odluku o nastavi u novoj školskoj godini doneti konsultujući se s kriznim štabom i prateći epidemiološku situaciju.

"U svakom trenutku prioritet su zdravlje i bezbednost dece i zaposlenih", naveo je Ružić za Kurir, dok iz Ministarstva prosvete kažu da je 50% vakcinisanih od 145.000 zaposlenih u sistemu obrazovanja i vaspitanja.

Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, "prilično je iznenađena rešenjem koje nudi dr Kon, budući da se o vakcinaciji dece priča jako kratko i da je samo 4.000 njih školskog uzrasta vakcinisano".

Inače, Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) odobrila "Fajzerovu" vakcinu za starije od 12 godina, tek 11. juna ove godine

"Malo je ostao do 1. septembra da bi vakcinacija mogla da se sprovede, sve i da roditelji pristaju. A ako bi se uvelo odvajanje dece, to bi značilo da će gotovo svi stariji od 12 godina na onlajn nastavu. A videli smo da đaci mnogo manje nauče na onlajn nastavi nego u školi", kaže Jankovićeva.

Povodom obavezne vakcinacije prosvetnih radnika, kaže da je "protiv represivnih mera", ali ne i protiv toga da uslov za dolazak na posao bude vakcina ili negativan test.

"Zašto da ne, naš narod je poznat da ništa ne radi dok ne dobije po džepu", kaže ona.

Dragana Soćanin, osnivačica udruženja "Roditelj", kaže da bi u slučaju da prođe Konov predlog nastali haos i prava bura.

"Ako bi jedni išli u školu, a dugi ne, bio bi opšti haos, nastavnici bi totalno poludeli i davali otkaze. Ali veći problem je što su roditelji uplašeni, dostupne su svakakve informacije, pa i netačne i lažne. Neki jesu vakcinisali decu, ali je mnogo onih koji su pelcovani, ali plaše se da deci daju vakcinu. Oni nisu protiv vakcine, ali mnoge stvari su im nejasne, nedostaju im informacije, ohrabrenje i uverenje da je vakcina bezbedna za decu. A oni koji nikako neće vakcinu posebna su priča",  kaže Soćaninova i dodaje da je njeno dete od 16 godina vakcinisano.

Jedna majkom 12-godišnjeg deteta, koja je vakcinisana ne želi da to bude i njena ćerka.

"Svugde su te vakcine preporučene uglavnom za decu koja imaju teška oboljenja, a pošto je moje zdravo, zašto bih rizikovala, ne znam kakve su sve posledice. Drugo smo mi odrasli. A da decu u školi dele po vakcinisanosti, uopšte nije u redu - kaže žena dok majka pored nje, takođe vakcinisana, dodaje: "Moje dete je preležalo koronu tako što je jedan dan imalo temperaturu 37,5. I što bih ga sada vakcinisala? A o odvajanju tek nemam komentar! Bruka".

Dr Olivera Ostojić, načelnica dečje bolnice u KBC "Dragiša Mišović", gde je trenutno četvoro dece obolele od kovida, kaže za da su vakcinaciju dece starije od 12 godina odobrili i američka FDA, i evropksa EMA, kao i naš ALIMS:

"Sve te relevantne agencije potvrdile su da je vakcina bezbedna za decu, na kojima su i rađena ispitivanja, kao i da nema nikakav realan razlog da izazove sterilitet, kako se priča. Ova vakcina, kao i sve druge koje se daju deci po kalendaru obavezne imunizacije, može izazvati trenutnu reakciju - otok na mestu uboda, crvenilo, temperaturu, i to je sve uobičajeno. A korona kod tinejdžera zna da bude vrlo nezgodna, imali smo decu s obostranim upalama pluća, kao kod odraslih. Uz to, decu treba vakcinisati jer se mnogo kreću, pa i prenose virus. I roditelji mlađih od 12 godina obavezno da se vakcinišu, da tako zaštite decu. Naravno, mere - maska i distanca se podrazumevaju", kaže ona.

Virusologinja prof. dr Tanja Jovanović saglasna je s dr Konom i ističe da vakcinacija nema alternativu.

"Ili će svi biti vakcinisani i ići na nastavu onako kako treba, ili će biti nevakcinisani i pratiti nastavu onlajn, kao što je to bilo u protekle dve školske godine. Uz to, da se ja pitam, uvela bih obaveznu vakcinaciju za sve koji su u kontaktu s velikim brojem ljudi, a to su, između ostalog, i zaposleni u prosveti", navodi prof. Jovanović.

I epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović potvrdio je da je krizni štab zauzeo stav da se snažno preporuči vakcinacija učenika starijih od 12 godina.

(MONDO)