Priča o planini Rudnik datira još iz preantičkog doba kada su rudna okna privukla Kelte na osvajačke pohode, a eksploataciju srebra, olova i bakra nastavili su Rimljani o čemu svedoče rudna okna, ali i kamena ploča pronađena na istočnim obroncima ove planine. Kako se pretpostavlja, ona je pripadala rimskom imperatoru Luciju.
"Rimska ploča iz drugog veka nove vere pronađena je u blizini sadašnje crkve. Bila je ugrađena u Hram boginje Majke Zemlje na ulazu u rudarska okna gde su se rimski rudari molili svojim Bogovima da živi i zdravi izađu iz jame”, istakao je Momčilo Paunović, direktor Doma kulture na Rudniku.
Ovo arheološko blago čuvano je u depou Narodnog muzeja u Beogradu duže od jednog veka, ali je pre četiri godine bilo preneto u Dom kulture na ovoj planini.
"Ploču je našao 1865. godine Janko Šafarik, tadašnji čuvar Narodnog muzeja u Beogradu, odneo je tamo i ona je negde 130 godina bila u depou u Beogradu”, kazao je Paunović.
Rudniku je potrebno izdvojeno odeljenje muzeja rudničko-takovskog kraja kako bi svaki pronađeni artefakt bio sačuvan upravo u ovoj varošici i dostupan za sve posetioce.
"To će biti sjajan doprinos da se naša, pre svega arheološka zbirka rudničko-takovskog kraja proširi kvalitetnim materijalom i da naši sugrađani u Gornjem Milanovcu, dok ne uradimo nešto konkretno ovde na Rudniku, vide deo postavke koja je posvećena tim nalazima, upravo ovde na prostoru planine Rudnik”, naglasio je Aleksandar Marušić, direktor muzeja rudničko-takovskog kraja.
Rimsku ploču koja je svega sto godina mlađa od Trajanove table čuva rudar, a ukoliko vas put nanese u ovu varošicu pored netaknute prirode, Rudnik vam nudi i veliki broj arheoloških nalazišta koja možete da posetite.
(MONDO/RINA)