Beograđanin Aleksandar Palija pre nekoliko godina kupio je stan u Solunu i krenuo da ga izdaje preko jedne od agencija za nekretnine iz Grčke. Međutim, stanari koji se nalaze unutra već nekoliko meseci ne plaćaju kiriju i ne postoji nikakav pravni način da ih izbaci, tvrdi on za MONDO.
"Može li neko da mi objasni o čemu se radi? Izdao sam stančić u Solunu i sad ne mogu da nađem advokata da isteram Grka koji ništa ne plaća. Zavlačenje, neodgovaranje na dopise od strane advokata. Imamo li pravnu zaštitu?", pitao je Aleksandar Palija sugrađane na Fejsbuk grupi Live from Greece.
NE PLAĆAJU KIRIJU, A OTVORILI VRATA
Aleksandar Palija objašnjava za naš portal da je stan od 35 kvadrata kupio povoljno, po ceni od 20.000 evra, na atraktivnoj destinaciji u Solunu. Kako kaže, smatrao je da je bolje da ima nekretninu na takvoj lokaciji, nego da kupi vikendicu u Srbiji.
"Živim u Beogradu i hteo sam da imam stan u Solunu. Preko iste agencije preko koje sam kupio stan, koji inače vodi žena iz Niša, krenuo sam i da ga izdajem. Stan su zakupila dva Grka koji rade kao moleri, struja je prebačena na njih, kako bi je oni direktno plaćali. Međutim, pre nekoliko meseci je prestalo plaćanje. Rečeno mi je da su odjavljeni iz stana, ali ključeve nazad nisam dobio. Kada je moj prijatelj nedavno bio u Grčkoj i otišao do stana, taj Grk mu je otvorio vrata", tvrdi Aleksandar Palija.
AGENCIJA ZOVE, ONI KAŽU DA SU NA PLANINI, NA KRITU, U BOLNICI...
Kada je potvrdio da su stanari još uvek u stanu, ali da ne plaćaju kiriju, Aleksandar kaže da su mu iz agencije rekli da su pozvali stanara, ali da on tvrdi da nije u stanu, već da se nalazi na planini, na Kritu, u bolnici i da nije u mogućnosti da vrati ključ.
"Prema zakonu postoji mogućnost da se promeni brava, koju sam ja poslao poštom, ali to nije urađeno. Rečeno mi je da treba da pokrenem postupak preko suda, da popunim dokumentaciju i da će ga onda izbaciti sudski izvršitelj. Postoji postipak koji košta 1.500 evra i traje 20 dana. Ipak, problem je što je to strana država i niko od advokata koje sam pronašao neće to da radi kada čuju da sam strani državljanin", tvrdi vlasnik stana za MONDO.
OTIĆI ĆU DA IM ISKLJUČIM STRUJU
Kako kaže, zbog pandemije korone nije otišao lično u Solun kako bi rešio problem. I da je otišao, kaže, nije siguran šta bi mogao da uradi na licu mesta.
"Planiram da odem i da pokušam da isključim struju, jer računam da niko neće živeti u stanu bez struje. Ipak, brine me što konzulat ne reaguje i što niko od advokata kojima sam se obratio nije voljan da mi pomogne. Nekoliko njih je pristalo, pa se posle nije javljalo na telefon. Sve je postao ozbiljan problem", objašnjava ovaj Beograđanin.
SRPKINJI STANARI DEMOLIRALI STAN
Prema njegovim rečima, pokušavajući da dođe do rešenja za ovu situaciju, stupio je u kontakt sa više ljudi koji su imali isti problem.
"Žena sa kojom sam ragovarao imala je sličan problem. Njoj su stanari u Grčkoj demolirali stan, izneli sve što ima u njemu. Ona je za to vreme bila u Beogradu. Na kraju su ih izvršitelji izbacili i sada pregovara sa agencijom da joj se makar delimično nadoknadi šteta", kaže on.
ŠTA KAŽU ADOVOKATI?
Advokat Mirko Marjanović kaže za MONDO da se često dešava da kupci stanova u Grčkoj angažuju advokata tek kada shvate da nešto nije u redu sa stanom, ali bi to trebalo učiniti ranije.
"Najpre proverite sa advokatom sve i nemojte da žurite. Dešava se da nelegalne agencije ubrzavaju kupce da potpišu kupoprodajni ugovor, pa se za neki od problema sazna tek kasnije kada više ništa ne može da se promeni i ispravi po tom pitanju. Budući da je u ovakvim situacijama uglavnom dogovor sa sada već bivšim zakupcem nemoguć, potrebno je tužbom za iseljenje pokrenuti parnični postupak kod nadležnog suda. Vrlo je verovatno da će ovakav postupak potrajati određeno vreme", kaže advokat.