Društvo

"KAFIĆE I RESTORANE ZATVORITI POSLE 17 SATI": Upozorenje iz Kriznog štaba - situacija je ALARMANTNA!

Autor Jelena Bojić Obradović

Doktorka kaže da je potrebno uvesti restriktivne mere, a to podrazumeva zatvaranje kafića i restorana.

Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Dr Tanja Jovanović, članica Kriznog štaba, virusolog i profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu, izjavila da je epidemiološka situacija u Srbiji alarmantna.

Kako je navela, potrebno je uvesti restriktivne mere da bi se epidemija stavila pod kontrolu. Ona jeistakla i da posle 17 časova treba zatvoriti ugostiteljske objekte, a ostaviti prehrambene objekte, apoteke i eventualno bezninske pumpe da rade.

"Epidemiološke mere imamo na papiru, ali se ponašamo kao da ne postoje. Nemamo inspekciju koja bi kažnjavala ljude koji ih se ne pridržavaju. Kada bismo poštovali osnovne mere, situacija bi bila dramatično drugačija", istakla je doktorka Jovanović.

Ocenila je da je kasno za uvođenje kovid propusnica i da je potrebno prvo uspostaviti kontrolu nad epidemijom.

"Epidemija je u ovom četvrtom talasu dostigla pik. Veliki je broj inficiranih, hospitalizovanih, ogromni su redovi ispred kovid ambulanti, a imamo bolesnike sa vrlo teškim kliničkim slikama", navela je dr Jovanović.

Ona je istakla da je sada "epidemija nevakcinisanih", kod kojih je moguće da se razvije teška klinička slika i dodala da vakcine koje su u upotrebi u Srbiji još štite protiv delta soja korona virusa.

Naglasila je da je 90 odsto studenata Medicinskog fakulteta u Beogradu vakcinisano, ali da je poražavajuće da je samo oko 30 odsto mladih imunizovano protiv koronavirusa.

Doktorka Jovanović kaže da imamo dominaciju delta varijante virusa, koji se brže prenosi, jedna zaražena osoba može da inficira sedam do osam zdravih ljudi.

Ona dodaje da nevakcinisane osobe, kada se zaraze, budu u težem stanju nego vakcinisane, koje, čak i kada se zaraze velikom količinom virusa, mogu imati samo malaksalost, glavobolju. Međutim, virulencija virusa se s vremenom menja.

Naglašava da se pruža šansa virusu da se i dalje menja, ali vakcine štite i od delta varijante virusa.

"Ono što treba da bude prioritet svih prioriteta jeste masovna vakcinacija prvom dozom vakcine. Kada postignemo kolektivni imunitet od 85 odsto, moći ćemo da nastavimo s normalnim životom", kazala je Jovanovićeva.

Poražavajuća statistika vakcinacije mladih

"Relativno mali broj mladih je vakcinisan, 20 do 30 odsto, pokušavamo raznim tribinama i edukacijama da povećamo obuhvat vakcinacijom, nadam se da će bar studenti medicine uspeti da u okviru Univerziteta u Beogradu povećaju ovaj obim masovne imunizacije", zaključila je dr Tanja Jovanović.

(MONDO/RTS)