Slično je i sa ostalim zanatskim zanimanjima poput električara, keramičara i vodoinstalatera kojih nema na evidenciji nezaposlenih u Kruševcu.
"Posla ima i što se tiče interesovanja mladih da dođu da uče taj posao ili da se bave tim poslom, toga nema", kaže Petko Mališić, moler iz Kruševca, a žali se i Zoran Savić, vodoinstalater iz istog grada.
"Zanat više niko neće. Postoje neki dečaci ali slabo, tako da ostali smo samo mi stari majstori. Toga nema, slabo je bilo plaćeno, sada se to pojačalo. Neće niko u prašinu, neće niko to da radi. Šteta je što nema kao nekada kada sam ja učio zanat. Tri dana u školu, dva na praksi."
Deficitarna su i sva zanimanja građevinske struke u Kruševcu. Traže se i ekonomski tehničari, a već godinama je otvoren konkurs za bravare i metalostrugare u mnogim preduzećima metalske struke.
"Na nivou visoke stručne spreme imamo problem sa mašinskim inžinjerima, arhitektama, sa građevinskim inžinjerima koji moraju da imaju određene licence da rade. I tu imamo određene probleme jer i čak naša deca koja studiraju van Kruševca, teško se vraćaju u Kruševac", navodi Predrag Marković, direktor NSZZ u Kruševcu.
Stotine oglasa za posao, plata veća od programerske
Isti trend pokazuju i podaci Infostuda - zbog manjka radnika, kuvarima se nudi 3.100 evra, frizerima 150.000 dinara, zanatlijama 2.000 evra. Zarade u ovim oblastima kreću se i do nekoliko hiljada evra, nude se stanovi, smeštaji, hrana i uslovi rada koji nikada nisu bili povoljniji, ali radnika je i dalje - nedovoljno.
Miloš Turinski iz Infostuda, izjavio je nedavno za MONDO da Srbiji nedostaju tesari, armirači, zidari, stolari i keramičari.
"Proveravao sam gotovo neverovatan oglas gde se traži vodoinstalater u Beogradu i nudi zarada za radnika od 2.000 evra plus smeštaj, ako nije iz Beograda. Kada smo kontaktirali da proverimo da li je to tačno, čovek nam je rekao da je u tolikoj nemogućnosti da nađe ranika, da je spreman da plati toliko", kaže Miloš Turinski.
(MONDO/RTS)