"KRVAVA KIŠA" PONOVO STIŽE U SRBIJU: Građani zabrinuti, stručnjak upozorava: "Može biti opasno"

Prljavu kišu nazivaju čak i sunčevim vetrom. a kada je reč o njenoj štetnosti, mišljenja su podeljena.

MONDO/Stefan Stojanović

Crvena kiša koja je pre dve nedelje padala u Srbiji bila je pesak iz Sahare, tvrdili su stručnjaci. Meteorolozi najavljuju da nam ova neobična pojava ponovo stižu za nekoliko dana. Stručnjaci ipak tvrde da je to samo prirodni fenomen koji se uglavnom javlja na proleće i jesen.

Kada je u Beogradu pala crvena kiša 16. marta, u vazduhu je bilo čak 14,3 puta više "suspendovanih čestica" nego što je dozvoljeno.

"To je južno i jugozapadno strujanje koje dolazi iz severa Afrike i transportuje saharski pesak u srednjim i višim slojevima troposfere pod uticajem mlazne struje ili jakog vetra i kada dođe do kondenzacije vodene pare izlučuje se sa kišom i to vidimo najčešće na automobilima, vešu, terasama, prozorima", rekao je Goran Mihajlović, pomoćnik direktora Republičkog hidrometeorolškog zavoda.

Prljavu kišu nazivaju čak i sunčevim vetrom. a kada je reč o njenoj štetnosti, mišljenja su podeljena. Mihajlović smatra da nema opasnosti i da je ovo jedan prirodni fenomen i nije u tom smislu opasan za ljudsko zdravlje.

"Da li može biti opasan? Kako da ne, na primer tornada, harikeni predstavljaju najopasnije peščane oluje i najopasnije prirodne pojave, a posebno što su od gvožđa", objasnio je Milan Stevanović, diplomirani inženjer elektrotehnike i dodaje:

"Ovih dana Sunce šalje teške hemijske elemente, jer je aktivnost Sunca izuzetno velika i jaka. Ti teški hemijski elementi prave tornada, jake vetrove, poplave i sve ono što doživljavamo na zemlji, kao i zemljotrese", napomenuo je Stevanović.

S druge strane, neki stručnjaci su mišljenja da pojačana sunčeva aktivnost dezinfikuje atomosferu i da je jedan od razloga pojave pandemije korone bila izuzetno niska aktivnost Sunca.

(MONDO/RTS)