Zimsko računanje vremena počinje noćas kada će se u tri sata posle ponoći kazaljke vratiti jedan sat unazad, na dva sata.
Kako je ranije saopštila Direkcija za mere i dragocene metale, zbog pomeranja za jedan sat unazad, čas koji se 30. oktobra pojavljuje dva puta, između dva i tri sata, prvi put se označava kao čas 2A, a drugi put kao čas 2B.
Pomeranje sata utiče i na psihofizčke aktivnosti, pa iako mnogima teže pada početak letnjeg računanja vremena, u subotičkom Zavodu za javno zdravlje, u Centru za promociju zdravlja, kažu "kada od danas do sutra, a to će se dogoditi u nedelju, promenimo sat, neminovno je da se drugačiji probudimo, jer svako takvo pomeranje je izbacivanje iz ravnoteže, iz uobičajenog ritma na koji je naš organizam navikao".
"Imamo određene hormone koji nas štite, to su hormoni sna i oni nas pripreme za odmor i rad u toku dana. Zato je potrebno vreme adaptacije na ovu promenu. Što je osoba mlađa brže će se adaptirati, ali promenu ove vrste svi osete. Neko samo prve sedmice, a neko i dve do tri nedelje kasnije", kaže specijalista socijalne medicine dr Nada Kosić Bibić, načelnica Centra.
Iz Zavoda poručuju da će osobe sa hroničnim bolestima teže podneti pomeranje vremena, zbog čega je neophodno da se pridržavaju terapije i ako osete da je potrebno neka se posavetuju dodatno sa svojim lekarom.
"Neophodno je otići ranije na spavanje da bi imali optimalni deo sna. Moramo dati šansu organizmu ako je navikao da spava sedam ili osam sati, bez obzira koje je vreme buđenja, mora da se prilagodi vreme odlaska u krevet tako da se zadrži period sna koji je potreban. Ako se tu napravi disbalans i čekamo vreme koje nam je uobičajeno za spavanje, bez obzira što je sat promenjen, otežaćemo period adaptacije", poručuje dr Kosić Bibić.
(MONDO)