Društvo

KAKVE NAM PROMENE DONOSI NEMAČKA 'KARTA ŠANSI'? Uticaće na sve POSLOVE u Srbiji, najviše na jedno zanimanje!

Autor Marija Ivetić

Nemačkoj su hitno potrebni kvalifikovani i specijalizovani radnici, prazna radna mesta treba brže da se popunjavaju uvozom, a prvi na listi uvezenih naći će se radnici iz Srbije.

Izvor: Jens Goepfert/Shutterstock Printscreen/Youtube/Novo jutro

Nemačka vlada planira da privuče više radnika iz inostranstva uz lakšu nostrifikaciju diploma i novu kartu šansi, zasnovanu na bodovnom sistemu, a predviđenu za strance sa najmanje dvogodišnjim stručnim kvalifikacijama. Za sada, Srbija je druga na svetu po broju medicinskih radnika koji su u proteklih pet godina otišli u Nemačku, ali sa novim izmenama zakona, očekuje se da odliv bude još veći nego u prethodnom periodu, takođe, izvesno je i da će zemlju u većem broju napustiti radnici iz drugih sfera.

“Nemačka ima plan da do 2035.godine uveze osam miliona ljudi kako bi se popunila radna mesta i shodno tome čine sve da sačuvaju svoju privredu i ekonomiju olakšavajući sistem ulaska i rada u zemlji. ‘Karta šansi’ svakako je jedan od primera tome, gde sa njom sada nije potrebno ni prvenstveno da imate posao pre dolaska, već posao možete tražiti nakon doseljenja”, objašnjava Miloš Turinski iz Infostuda navodeći da se novi sistem bazira na sistemu bodovanja gde je potencijalnom radniku neophodno da skupi šest bodova za kartu, a boduju se stvari poput poznavanja jezika, kvalifikacija, radnog iskustva, pa čak i starosti.

Izvor: Printscreen/Youtube/Novo jutro

Vozači odlaze u sve većem broju

Prema njegovim rečima, novi nemački sistem i te kako može uticati na našu zemlju i na naše poslodavce jer otvara vrata za veći odlazak naših ljudi.

“Bitno je napomenuti da se ‘karta šansi’ odnosi isključivo na deficitarne pozicije u Nemačkoj, ali sličan deficit već postoji i kod nas u zemlji tako da situacija nije dobra po Srbiju. Činjenica je da nam sve više nedostaju nižekvalifikovani profili, a jedan od razloga tome je svakako odlazak radnika u Zapadnu Evropu. Pored toga što se uslovi rada, najviše u visinama zarade, poboljšavaju za ove kadrove, i dalje nismo dovoljno konkuretni zemljama poput Nemačke”, ističe Turinski za MONDO.

S druge strane, ako pričamo o konkretnim pozicijama na koje novi planovi Nemačke mogu da utiču, naš sagovornik navodi da, pored raznih zanatskih zanimanja, građevinskih radnika, a najviše vozača, promene se očekuju i na drugim poljima.

“Svakako tu ulaze i viskokvalifikovani stručnjaci iz domena medicine, IT-ja, elektrotehnike i mašinstva. Ovi kadrovi bili su ujedno najtraženiji i pre ovog novog sistema, odlazili su u velikoj meri, međutim, ‘karta šansi’ može uticati samo na još veći odliv”, zaključuje Turinski za MONDO.

(Mondo)

Tagovi