"POČETKOM MARTA BIĆE ZEMLJOTRESI JAČINE 8 RIHTERA?!" Meteorolog Ristić tvrdi, nauka demantuje!

Meteorolog Ivan Ristić prokomenatrisao je razorne zemljotrese u Turskoj i Siriji i otkrio šta može da se desi u budućnosti.

Anadolija/Muhammed Said

Meteorolog Ivan Ristić i koordinatorka za pripreme za nesreće i delovanje u nesrećama Crvenog krsta Srbije Sanja Drezgić-Ostojić istakli su da takva tragedija kakva je pogodila oblast Kahramanmaraš u Turskoj i Siriju nije zapamćena u skorijoj istoriji. "Ovo se nije desilo u skorijoj istoriji. Ovo nije zanemarljivo. Sve preko 5 rihtera imali smo svega deset u poslednjih 100 godina. Napravila se rupa dugačka 300 kilometara. Zemljotres koji oko 8 Rihtera napravio je tu veličinu", kaže meteorolog Ivan Ristić. On se osvrnuo na zemljotres u Čileu 1960. godine kada je zabeležena jačina 9,5 Rihtera i koji je i napravio liniju dugačku 1.500 kilometara.

"U Čileu je bio najjači 1960. godine i napravio je liniju od 1.500 km i tada smo videli da smo u problemu. Tada smo shvatili da ta nauka o zemljotresima nije tako jednostavna i da postoje sile i kretanja ispod zemlje koje utiču na to. Očigledno je da postoje još uvek ta kretanja i cela ta linija je aktivna, zemljotresi se i dalje dešavaju", kaže meteorolog Ristić za Kurir. On se osvrnuo i na predviđanja Holanđanina Frenka Hugerbitsa, koji tvrdi da je predvideo katastrofu u Turskoj i Siriji.

"Ako ovako nastavi ovo će dugo trajati. Čuli ste za ovog Holanđanina, koji se bavi tim položajem planeta i uticajem na zemljotrese i on je najavio da će prva nedelja marta biti jako kritična za celu planetu, da očekuje zemljotrese preko 8 Rihtera. Najavio je 3. i 4. mart i 6. i 7",  kaže Ristić. On je istakao da je ovo dobra situacija da se proveri da li ima istine u njegovim predviđanjima.

Ostojić je istakla da su građani Srbije pokazali veliku solidarnost i inicijativu da se nastradalom narodu pomogne što u novcu, što u garderobi. "Prikupljeno je više od 21 milion dinara i jedan deo je upućen i Turskoj i Siriji", istakla je Sanja Drezgić-Ostojić za Kurir.

Naglašavamo da ne postoji naučna osnova za predviđanje zemljotresa. Uvek postoji šansa za zemljotrese na mestima sa aktivnim rasedima, ali specifične prognoze ne rade ništa bolje od nasumičnih kada se testiraju. Tvrdnje o prediktivnoj korisnosti planetarnog poravnanja su opovrgnute.

(MONDO/Kurir)