DETALJAN CENOVNIK PUTOVANJA KOLIMA ZA USKRS ILI PRVI MAJ! Ovde je NAJJEFTINIJE ići zbog putarina, a i najbrže se stiže!

Mnogi odlučuju da praznike provedu preko granice, a evo koliko bi sve to koštalo kada biste putovali automobilom.

Shutterstock

Kako se približavaju vaskršnji i prvomajski praznici, Srbiju je uhvatila putna groznica, pa se tako uveliko prave planovi za mini-odmore kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Nedavno je i direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA), Aleksandar Seničić rekao da je "potražnja za putovanja za dane Vakrsa počela već od januara". "Uvek je takav slučaj kada su u pitanju praznici koji padaju u nedelju, jer tada putnici mogu da uzmu produženi vikend ili da se organizuju na neki drugi način", objasnio je Seničić.

Jedni se odlučuju za domaće destinacije, drugi planiraju odlazak u inostranstvo, neki idu preko agencija, drugi u sopstvenoj režiji, jedni se odlučuju za organizovano putovanje avionom ili autobusom, drugi vole da uživaju u komforu koji pruža putovanje sopstvenim automobilom

"U periodu Vaskrsa, kao i u periodu proleća i jeseni, najveće interesovanje vlada za zemlje u okruženju, za evropske gradove i autobuske aranžmane. To su najjeftinije ponude, ali i najtraženije, počev od Istanbula, koji je malo dalje, zatim Atine i Soluna. Za obe lokacije postoji izbor prevoza, avionom ili autobusom. Putnici se interesuju i rezervišu Budimpeštu, Prag, Beč, severnu Italiju. To su destinacije koje se definitivno najviše traže", rekao je Seničić.

Više cene putarina

Bez obzira na to da li rezervišu smeštaj preko agencije ili u sopstvenoj režiji mnogi vole da putuju samostalno, svojim kolima. Pre nekoliko dana stupio je na snagu novi cenovnik putarina u Srbiji, ali i cene goriva u celoj Evropi prilično su oscilirale u poslednjih godinu dana.

Ovo su putni troškovi do Soluna i Atine u Grčkoj, Istanbula (Turska), Budimpešte (Mađarska), Beča (Austrija), Herceg Novog (Crna Gora), Poreča (Hrvatska), Trsta i Venecije (Italija), odnosno destinacija koje su popularne i u proleće.

Skoro do svih ovih destinacija, sa izuzetkom Herceg Novog, stiže se auto-putevima. Od Beograda koji je polazna tačka putovanja, najbliža je Budimpešta, samo 370 kilometara, a najdalji Istanbul – 951 km i Atina – 1.097 kilometara. Najjeftinije putovanje, računajući troškove benzina (prosečna potrošnja automobila od šest litara na 100 kilometara) i putarina, su upravo Budimpešta (94 evra) i Herceg Novi (104 evra), dok su najskuplji odlasci u Veneciju (219 evra) i Atinu (333 evra).

Solun i Atina

Do Soluna i nazad vas od Beograda očekuje vožnja od 1.260, a do Atine u oba pravca od čak 2.200 kilometara. Do obe destinacije vas očekuje po 3.380 dinara putarine na srpskoj deonici auto-puta (putarina Beograd–Preševo po novom iznosi 1.690 dinara), kao i 8,5 evra na pet naplatnih rampi u Severnoj Makedoniji (17 evra u oba pravca).

Međutim, izlet u Atinu će vam biti mnogo skuplji kako zbog još skoro 70 evra putarine, koliko ćete morati da platite na potezu Solun–Atina i Atina–Solun, tako i zbog benzina koji ćete morati da natočite u Grčkoj. Upravo u ovoj zemlji je trenutno najskuplje gorivo: litar benzina je 1,9 evra u odnosu na 1,5 u Srbiji ili 1,33 u Severnoj Makedoniji.

Budimpešta i Beč

Mađarska i austrijska prestonica su među najatraktivnijim kada su uskršnja putovanja u pitanju jer se do njih veoma lako stiže. Ako imate sreće i izbegnete gužve na srpsko-mađarskoj granici, do Budimpešte možete da stignete za četiri, a do Beča za šest sati, ali u vreme praznika nije isključeno ni da putujete mnogo duže.

Za domaću putarinu moraćete da pripremite 1.440 dinara (po 720 do Subotice i nazad), dok je u Mađarskoj i Austriji na snazi sistem vinjeta. Za deset dana vožnje po mađarskim drumovima treba izdvojiti 14, a po austrijskim deset evra. Što će vam u svakom slučaju biti dovoljno za odlazak i povratak sa uskršnjih praznika.

Istanbul

Iako mnogi misle da je putovanje kolima do Istanbula mučenje, popriličan je broj onih koji se ipak odlučuju da baš na ovaj način krenu u jednu od najatraktivnijih evropskih prestonica. Sa nekoliko pauza, i uz manja zadržavanja na granicama (srpsko-bugarska i bugarsko-turska), od Beograda do Istanbula može da se stigne za 12 sati.

Od Beograda do Dimitrovgrada je za putarinu potrebno izdvojiti 1.490 dinara u jednom pravcu (skoro 3.000 u oba), u Bugarskoj takođe važi sistem vinjete koja košta osam evra, a u Turskoj će vam desetak evra biti dovoljni za putarine i mostarine u Istanbulu. Prednost putovanja kolima u Tursku je znatno jeftiniji benzin čija cena za litar trenutno iznosi oko jednog evra. Tako da slobodno možete da napunite do vrha rezervoar i u inostranstvu.

Poreč, Trst, Venecija

Tri atraktivne destinacije, ako se odlučite za putovanje ka zapadu, svakako su Poreč, Trst i Venecija. Koju god opciju od ove tri da izaberete, moraćete da platite 960 dinara za putarinu od Beograda do Šida i nazad (480 dinara u jednom smeru), kao i 34 evra za relacije Beograd–Zagreb i Zagreb–Beograd (17 za svaku). Do Poreča najbolji put vodi preko Rijeke, a do Trsta i Venecije preko Slovenije. U ovoj zemlji takođe važi sistem vinjeta za koje je neophodno izdvojiti 15 evra i mirni ste narednih nedelju dana.

Ukoliko budete putovali u Hrvatsku, Sloveniju i Italiju, moći ćete da prištedite malo novca tako što ćete gledati gde točite benzin. Litar u Sloveniji trenutno košta 1,37 evra, a u Italiji 1,86. Dakle, na punom rezervoaru možete da uštedite i više od 25 evra.

(MONDO/Blic)