Posle žestokog reagovanja evropskih zemalja, Kina je juče uveravala da poštuje suvereni status država nastalih iz bivšeg Sovjetskog Saveza. Vlasti u Pekingu su morale da opravdaju kontroverznu izjavu svog ambasadora u Francuskoj. Kineski ambasador Lu Šaje je rekao da zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza nemaju stvarni status međunarodnog prava jer ne postoji međunarodni ugovor kojim bi materijalizovale svoj suvereni status. Francuska je saopštila da iskazuje "punu solidarnost" sa svim prozvanim zemljama saveznicama i naglasila da su one stekle svoju nezavisnost posle decenija ugnjetavanja.
Kako ove izjave mogu da utiču na dalje međunarodne odnose, otkrili su gosti Kurir televizije, pilot i kapetan avijacije u penziji Stevan Ignjatović i potpredsednik Izvršnog odbora SPO Mirko Škrbić. Škrbić je rekao da su izjave kineskog ambasadora opasne i da se ministarstvo Kine brzo oglasilo:
"Reč je o neodmerenoj i opasnoj izjavi, koja je uvredljiva za sve pomenute države. Svojom izjavom je direktno ugrozio, odnosno otpriznao suverenitet Ukrajine, ali i svih drugih sovjetskih republika. Sasvim je logično da je ta izjava izazvala žestoku reakciju. Vrlo brzo se ministarstvo spoljnih poslova Kine oglasilo, opravdalo i ogradilo se od izjava njihovog predstavnika. Te izjave su nazvali ličnim stavom ambasadora. Ne čuju se često ovakva istupanja pojedinaca, a pogotovo kada je reč o državama koje se ne mogu pohvaliti demokratijom."
Potom je Ignjatović odgonetnuo da li je ovim izjavama pitanje suvereniteta Ukrajine dovedeno u pitanje: "Ne verujem, s obzirom na sve okolnosti koje su tu dugi niz godina. Ukrajina će i dalje tvrditi da postoji od davnih dana. Doduše, istina se zna, odnosno kada i od koga, kao i ko im je to omogućio. Zna se i kako je nastao Krim i kome je pripao, ali i ko je omogućio da bude sastavni deo Ukrajine. To su bila gospoda iz Drugog svetskog rata, Staljin i ljudi oko njega, kao i Hruščov. Mi osuđujemo kineskog ambasadora, ali je francuski ambasador u poseti Americi izjavio da priznaje Kinu kao jednu celinu, ne računajući na Tajvan koji je otišao."
Ignjatović je rekao da Amerika samo prazni magacine, jer je ta pomoć neupotrebljiva. "Ukrajina se oslanja na pomoć Zapada, a ta pomoć je minimalna u odnosu na potrebe rata. Najveća fama se pojavila povodom poklanjanja aviona, eskadrile, stižu MIG-ovi, a ispostavilo se da je od 12 aviona samo četiri u letnom stanju. To znači da Zapad time prazni svoje magacine sa otpadom, dajući da ukrajinska mladost gine u tome. To je apsolutno neupotrebljiva vrsta naoružanja za današnje savremeno ratovanje u vazduhu.
Usledila je žustra rasprava u studiju nakon izjave Škrbića da Srbija treba da pruži pomoć Ukrajini. "Mi imamo u medijskom prostoru veliku zamenu teza. Nije neki ludi general ili predsednik poveo vojsku na Rusiju, već se Ukrajina brani na svojoj teritoriji. Dosta zemalja, poput naše, je osudilo agresiju na Ukrajinu. Ukrajina nema drugog izlaza osima da prizna kapitulaciju ili da se bori. Sve države sveta, nemaju obavezu, ali imaju pravo da pruže pomoć zemlji koja je ugrožena i nad kojom se vrši agresija. I Srbija bi trebalo da pruži podršku.
Ignjatović se smehom neverice ubacio u razgovor rekavši da ne može pojmiti da neko ima takvo mišljenje. "Ne mogu da poverujem da neko može tako nešto da izgovori. Ja ću vas da prekinem u razgovoru jer pričate o nečemu, a pritom ne znate ništa o tome. Ne znate, pričate nešto, a ne znate!
Potom mu je odgovorio Škrbić: "Žrtvu proglašavate agresorom, a agresora proglašavate žrtvom! Sami ste rekli da je Rusija totalno promašila temu. Misli su da će njihove tenkove dočekati sa cvećem, a zapravo su ih dočekali kao i svakog drugog agresora. Stradaju civili. Hoćete da kažete da podržavate glavoseče iz Vagnera?",
"A Vi podržavate one sa kukastim krstovima? One istetovirane? Nisam video niti jednog ruskog vojnika, a mogao sam onoliko da ih vidim. Hoćete da mi kažete da za vreme našeg rata, raspada Jugoslavije, da su u Bosnu dolazili ovi koji su sekli glave? Koji su se borili braneći srpstvo u Bosni. Braneći Srbe u Bosni", rekao je Ignjatović.
(MONDO/Kurir)