Društvo

"NIJE SMELO DA SE ČEKA DA SVE EKSPLODIRA NA MREŽAMA": Grujičić optužila ginekologa za AKUŠERSKO NASILJE i smrt bebe!

Autor Uroš Matejić

Ministarka je otkrila najnovije informacije o slučaju Marice Mihajlović, koja se porodila u Sremskoj Mitrovici.

Izvor: Kurir/Privatna arhiva

Ministarka zdravlja prof.dr Danica Grujičić gostovala je ovog jutra u emisiji "Uranak" na K1 televiziji, a pored mnogih tema govorila je o akušerskom nasilju, temi koja poslednjih dana potresa celu Srbiju! Na početku, ministarka je otkrila najnovije informacije o slučaju Marice Mihajlović, koja se porodila u Sremskoj Mitrovici i koja je optužila ginekologa za akušersko nasilje i smrt tek rođene bebe.

"Urađen je unutrašnji stručni nadzor koji nije dao svoj zaključak. Kolege koje su radile stručni nadzor su tražile da se svi učesnici, odnosno svi prisutni za vreme porođaja, daju izjave, kao i načelnici odeljenja bolnice u Sremskoj Mitrovici. Danas će biti dostavljene te izjave inspekciji i onda će inspektorka dati svoje mišljenje. Republička stručna komisija za akušerstvo tražila je i jedan objektivni spoljašnji stručni nadzor. Na osnovu spiska nadzornika koja rade po ovom Zakonu, odrediće se 3 nadzornika i oni će otići u bolnicu i imaju 2 nedelje vremena da napišu svoj izveštaj", objasnila je Grujičić.

S druge strane, kako kaže ministarka, ginekolog koji je porodio Mihajlović je priveden i biće pokrenut postupak protiv njega.

"I antikorupcijski tim je izašao na lice mesta i to će biti gotovo u toku ove nedelje. I tada ćemo imati sve informacije", rekla je Grujičić.

Prema njenim rečima Ministarstvo zdravlja vrši redovne kontrole porodilišta, ali i da kolege u bolnicama štite svoje kolege, te da se sve zna i kako se koji doktor ponaša prema pacijentima.

"Nije smelo da se čeka da sve eksplodira na društvenim mrežama. Morala sam da budem obaveštena u roku od 2 sata o celom slučaju", rekla je ministarka u emisiji "Uranak" i objasnila šta je akušersko nasilje, kao i koje ponašanje doktora je dozvoljeno.

"Akušrsko nasilje je nasilje bilo kakve vrste. Recimo ako se porodilje i trudnice nazivaju neprimerenim imenima, ili jednom rečju svako nepoštovanje pacijenta je akušersko nasilje. Mora da poštujemo tu ženu koja, recimo, ne može da se napne. Moramo uzeti u obzir i da je sve je individualno i da zavisi i od pacijenata ko i kako šta doživljava. Recimo, ukoliko neki doktor pacijentkinju naziva 'dušo', jednoj će to olakšati, dok će drugoj to biti potpuno neprihvatljivo", objasnila je Grujičić.

BONUS VIDEO:

(K1/MONDO/U. M.)