Bliži se praznik koji mnogi Srbi obožavaju zbog druženja i roštiljanja u prirodi, a iz "Srbijašuma" upozoravaju da se pravila o roštiljanju u prirodi moraju poštovati kao i da se ljudi kreću po obeleženim stazama. Gordana Jančić iz JP “Srbijašume” rekla je za "RTS" da je to preduzeće nadležno za površinu od oko 900.000 hektara šuma i šumskog zemljišta,
"Mi imamo dovoljno zaposlenih koji su, pre svega, uredili ta mesta, postavili odgovarajući mobilijar i ono što je najvažnije - postavili su i posebna ložišta za one koji žele da roštiljaju. Takođe, u okviru preventivnih mera vršimo kontrole svih tih mesta koja su posebno naznačena da su za posetioce. Proveravamo da li su postavljeni znaci upozorenja da je zabranjeno loženje vatre u šumi i na tim mestima, osim na mestima koja su posebno obeležena i naznačena. Ako govorimo o mestima na području grada Beograda, kao što je šuma Košutnjak, tačno postoji mesto gde piše 'piknik zona', postoji i mesto gde je postavljena nadstrešnica, gde su klupe, stolovi, to su mesta gde posetioci mogu da se odmaraju", kaže Jančićeva.
Ona dalje govori da postoje posebno obeležene pešačke staze, kao i planinarske staze. Navodi da ima i mesta gde su vidikovci.
"Isto tako i na tim informativnim tablama, gde mi dajemo informacije o samom lokalitetu, dajemo i informacije šta je zabranjeno i u slučaju da dođe i do pojave šumskog požara, koga mogu pozvati i kako da reaguju", dodaje Jančićeva.
Objasnila je kako se ponašati ako nema informativnih tabli. Istakla je to zbog onih koji vole da se osame.
"On mora da vodi računa i o svojoj bezbednosti, a isto tako mora da vodi računa i da ne naruši prirodu. Znači, nije samo predviđeno da se na mestima koje su obeležena boravi, ali upravo ovi apeli preko sredstava medija služe da mi njih upozorimo, da oni mogu slobodno šetati, ali da moraju biti odgovorni prema prirodi", podvlači Jančićeva.
Šta ne sme da se radi u prirodi?
Jančićeva upozorava da se ne sme baciti pikavac, ne sme se ložiti vatra. Strogo je zabranjeno loženje vatre čak i na prostoru od 200 metara udaljenosti od ruba šume. I po zakonu o šumi, i po zakonu o zaštiti prirode, i po zakonu o divljači i lovu, to je strogo kažnjivo, ističe.
"Mi imamo čuvarsku službu koja vrši pojačanu kontrolu i za sve one koje otkrijemo ili ako dođe do požara - prijavimo nadležnim organima u Ministarstvu unutrašnjih poslova, predviđene su i odgovarajuće kazne", kaže Jančićeva i napominje da je samo paljenje vatre na određenom mestu kažnjivo.
Ukoliko izazovete požar, sprovodi se istraga. Jančićeva kaže da je najčešći uzrok čovek i to su uglavnom situacije kada se pikavac ili vatra ne ugase propisno.
"Apelujemo da se ne loži, da se mesto gde smo boravili ostavi obezbeđeno, kao i da se otpad ne ostavlja već odloži", navodi Jančićeva.
BONUS VIDEO:
(RTS/MONDO/A.B.)