Budući srednjoškolci koji nisu uspeli da upišu željenu školu u prvom upisnom krugu, imaju šanse da to učine u sredu, 3. jula, ali samo u onim ustanovama u kojima još ima mesta. Posle prvog kruga ostalo je 1.524 neraspoređena učenika, a slobodnih mesta u Beogradu ima još samo u srednjim stručnim školama, dok u većini drugih gradova u Srbiji, gimnazije čekaju novi upis.
Broj slobodnih mesta u srednjim školama posle prvog upisnog kruga drastično se razlikuje u glavnom gradu i ostatku Srbije. U beogradskim gimnazijama nema više nijednog sobodnog mesta, dok je interesovanje za srednje stručne škole u manjim mestima daleko ispred gimnazija.
U četvorogodišnjim profilima preostalo je 7.866 mesta, dok je u trogodišnjim taj broj 3.783.
"U beogradskim gimnazijama su sva mesta popunjena. Ostalo je samo nešto slobodno u IT odeljenjima, ali to je zato što više od polovine učenika, koja su konkurisala, nije položilo prijemni ispit. Tu, međutim, ne postoji šansa za drugi krug, već će neka odeljena biti ugašena, a negde će se oni koji su položili prijemni za druga odeljenja, možda prebaciti na IT", kaže za Nova.rs Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.
Upis zavisi od bodova i broja slobodnih mesta
Prema podacima Ministarstva prosvete, najtraženiji obrazovni profili su u području rada zdravstvo i socijalna zaštita u medicinskim školama, a od ostalih škola posebno visok indeks popularnosti je bio za srednje škole – Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" u Novom Sadu, Srednja turistička škola na Novom Beogradu – hotelijersko-restoraterski tehničar, kao i za Vazduhoplovnu akademiju – avio-tehničar za vazduhoplov i motor.
Međutim, Markov smatra da je interesovanje učenika teško tačno proceniti.
"Ministarstvo pravi neku svoju analizu, ali kad biste uporedili koliko učenika primaju gimnazije, a koliko srednje škole i koliko koja škola zahteva poena, shvatili biste da tumačenja ministarstva nemaju uporište. Takođe, sa brojem odeljenja koje prima određeni smer i koje primaju gimnazije, teško je odrediti pravo interesovanje dece, posebno kad znate da je za gimnaziju potrebno više od 90 poena", objašnjava Markov.
Gledajući statistike, u medicinskim školama nema više slobodnih mesta nigde u Srbiji. Iako u našoj zemlji zdravstvo kuburi sa deficitarnim kadrom, malobrojno osoblje preopterećeno je poslom, a plate su najniže u regionu, među budućim srednjoškolcima je najpopularniji obrazovni profil upravo područje rada zdravstva i socijalne zaštite u medicinskim školama.
Više od 80 odsto upisano po prve tri želje
U Beogradu je najviše slobodnih mesta ostalo u Tehničkoj školi "Zmaj", čak 90, a ukupno je bilo 168. Dakle ostalo je više od polovine praznih klupa. Rezultati posle prvog upisnog kruga pokazuju da je u trogodišnjim srednjim stručnim školama širom Srbije, najmanja potražnja za smerovima: stolar, mesar i bravar – zavarivač.
Dobra vest je da je u prvom krugu čak 81,43 odsto učenika, koji su raspoređeni, uspelo da upiše jednu od prve tri željene škole, a svaki učenik imao je pravo da iskaže 20 različitih opredeljenja za obrazovne profile. Po prvom opredeljenju raspoređeno je 35.863 učenika, po drugom 8.147 i trećem 4.163 učenika.
Međutim, zbog promene zakona, po kome se broj đaka u srednjim školama smanjio sa 30 na 28 po odeljenju, borba za mesta u pojedinim školama bila je napeta i žešća nego prethodnih godina, jer je to značilo manje slobodnih mesta, veću konkurenciju i veći broj potrebnih poena za upis.
Prema pisanju medija, u pojedinim školama, poput Pete beogradske gimnazije i Elektrotehničke škole „Nikola Tesla“ u Pančevu, prag je podignut za četiri boda, a najveće razlike zabeležene su u nekim medicinskim školama, pa je u Medicinskoj školi u Somboru prag podignut za čak pet bodova.
Trka u "drugom krugu"
Podsetimo, u utorak, 2. jula, učenici koji nisu raspoređeni u prvom upisnom krugu moći će preko portala Moja srednja škola ili neposredno u osnovnoj školi, da predaju listu opredeljenja, dok će 3. jula biti objavljen raspored učenika po srednjim školama i obrazovnim profilima u drugom upisnom krugu.
U četvorogodišnje obrazovne profile upisano je, posle prvog kruga, ukupno 48.966 učenika, od čega u gimnazije 15.108, a u trogodišnje obrazovne profile 10.125 učenika. Rezultate upisa učenika u srednje škole možete videti na portalu Moja srednja škola (www.mojasrednjaskola.gov.rs), a u prvom krugu raspoređen je 59.091 učenik.
Upis u srednje škole ove godine može da se obavi elektronskim putem i iz inostranstva, korišćenjem portala Moja srednja škola počev od 2. do 6. jula ili odlaskom u srednju školu.
Za sve one učenike koji iz zdravstvenih i objektivnih razloga nisu polagali završni ispit u junskom roku, moći će to da urade 14, 15. i 16. avgusta ove godine. Škole sa najviše slobodnih mesta posle prvog kruga (ukupan spisak možete pogledati na zvaničnom sajtu www.mojasrednjaskola.gov.rs):
Beograd
Dvanaesta gimnazija – 7 mesta na smeru za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku. Na istom smeru ostalo je 14 mesta u Osmoj gimnaziji, 6 u Šestoj, 8 u Zemunskoj, gde još ima 10 mesta i za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku.
Građevinska škola – 50 slobodnih mesta na različitim smerovima.
Politehnika, škola za nove tehnologije – 48 slobodnih mesta.
Tehnička škola “Zmaj” – čak 90 mesta.
Filološka gimnazija – 6 mesta na ruskom jeziku.
Poljoprivredno-hemijska škola – 46 mesta.
Hemijsko-prehrambena tehnološka škola – 65
Zaječar
Gimnazija – 27 mesta
Sombor
Gimnazija – 46
Vršac
Gimnazija – 33
Novi Sad
Gimnazija – 57
Valjevo
Gimnazija – 40
Apatin
Gimnazija – 22 mesta.
BONUS VIDEO:
(Nova/MONDO/J.D.)