KOJA JE NAJVIŠA TEMPERATURA KOJU MOŽEMO DA IZDRŽIMO? Ristić otkriva da li Srbiji prete smrtonosne vrućine

Meteorolog Ristić otkriva da li su u Srbiju došle smrtonosne vrućine.

Kurir TV/MONDO/Uros Arsic

Već danima tropske temperature haraju Srbijom, zbog čega veliki broj građana jedva čeka zahlađenje, koje bi moglo doći za vikend.

Subjektivan osećaj vreline u pojedinim gradovima proteklih dana je prelazio 40 stepeni, a ni spoljna temperatura nije bila mnogo niža.

Na društvenim mrežama moglo se videti da živa u termometrima "udara" u maksimalnih 50 stepeni, a mnogi se pitaju koliko još mogu da izdrže.

Odgovor na ovo pitanje dali su naučnici još 2010. godine. Zapravo, studije ukazuju da bi "temperatura vlažnog termometra" trebalo da iznosi 35 stepeni pri 100 odsto vlažnosti, ili 46 stepeni pri 50 odsto vlažnosti, kako bi gornja granica bezbednosti bila uspostavljena.

Preko ovih temperatura telo više ne može da se prirodno hladi znojenjem da bi se održala stabilna telesna temperatura. Preterano pregrevanje može dovesti do toplotnog udara, pa čak i smrti.

Visoka vlažnost i temperatura

Meteorolog amater Ivan Ristić objašnjava šta zapravo znače ove maksimalne vrednosti koje čovek može da izdrži.

"To znači da je spoljna temperatura 35 stepeni pri vlažnosti vazduha od 100 odsto. Kod nas su proteklih dana već bile dostignute ove temperature, ali je vlažnost vazduha bila oko 20 odsto. Kada bi bila 100 odsto, niko ne bi mogao to da izdrži", objašnjava Ristić.

Ali, dešavalo se i da vlažnost vazduha bude 100 odsto.

"Vlažnost vazduha je u prethodnom talasu skoro svaki dan bila oko 100 odsto. Ovih dana je na 26 stepeni bilo 50 odsto vlage. A tamo gde je bilo oko 20 stepeni je 100 odsto vlage. Danas je na 40 stepeni 20 odsto vlage. Kod nas, ako je veća temperatura, onda je vlaga sve manja", objasnio je Ristić.

Zapravo, ove "ubistvene" temperature tipične su za nama daleke delove planete.

"To su vrednosti vezane za tropsku klimu i prašume, gde je baš visoka vlaga. Tamo došljaci ne mogu dugo da izdrže. Tako je na ekvatoru, gde svaki dan pada kiša, a temperature su visoke, oko trideset stepeni", dodaje on.

A na pitanje da li se u Srbiji može desiti da doživimo "ubistvene" temperature, Ristić kaže da možemo da odahnemo.

"U Srbiji ne bi trebalo da imamo taj problem. Realno, nije izvodljivo da imamo toliku vlagu pri tolikim temperaturama", objasnio je on.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

"AFRIČKI ANTICIKLON 'HARON' KOJI JE POGODIO SRBIJU NIJE JEDINI!" Ristić: Stiže nova pošast, EVO I KADA! Biće PAKLENO VRUĆE  Kurir televizija

(24sedam/MONDO/N.D.)