Slobodni dani zbog selidbe? Advokat nam otkriva kako zaposleni može da ih dobije i da li će biti plaćeni

Mnogi zaposleni se pitaju da li se dobijaju plaćeni slobodni dani zbog selidbe.

MikeDotta/shutterstock/privatna arhiva

Zaposleni su često u nedoumici da li imaju pravo na plaćeno odsustvo u slučaju selidbe. Advokat Lazar Borozan za portal MONDO objašnjava na koji način radnik može da dobije slobodne dane kad menja adresu prebivališta. 

Kako nam je na početku objasnio, postoje različite kategorije kad je reč o slobodnim danima. 

"Prva kategorija bi bila odsustvo uz naknadu zarade, odnosno plaćeno odsustvo. Zaposleni ima pravo na pomenuto plaćeno odsustvo u ukupnom trajanju do pet radnih dana u toku kalendarske godine u slučaju sklapanja braka, porođaja supruge i teže bolesti člana uže porodice, s tim što to vreme može da se poveća ugovorom o radu ili opštim aktom, odnosno pravilnikom o radu", započeo je advokat razgovor za naš portal.

Istakao je da se i u slučaju smrti užeg člana porodice dobija pet slobodnih dana i da taj broj ne može da se smanjuje. Borozan je dodao i da zaposleni dobijaju dva uzastopna slobodna radna dana u slučaju davanja krvi i napomenuo da i njihov broj ne može da se smanjuje.

"Dakle, u slučaju selidbe po zakonu se ne dobijaju slobodni dani. Ljudi često to pitaju i za izvršenje. Iako je stresan i komplikovan događaj, zakon ga ne prepoznaje u smislu dobijanja slobodnih dana. Međutim, ugovorom o radu ili pravilnikom o radu mogu da se utvrde i drugi slučajevi plaćenog odsustva, a što bi moglo da obuhvata i selidbu", kazao je advokat za MONDO.

Prema njegovim rečima, druga kategorija bi bila odsustvo bez naknade zarade što poslodavac može da odobri zaposlenom.

"Za vreme tog neplaćenog odsustva miruju prava i obaveze iz radnog odnosa i to je stvar dogovora između poslodavca i zaposlenog. Zaposleni bi mogao, hipotetički, u okviru ove kategorije da dobije neplaćeno odsustvo zarad selidbe", naveo je naš sagovornik.

Objasnio je da zaposlenom miruju prava i obaveze i u sledećim slučajevima.

"Mirovanje radnog odnosa se odnosi konkretno na odlazak na odsluženje vojnog roka, upućivanje na rad u inostranstvo od strane poslodavca, privremenog upućivanja na rad kod drugog poslodavca, imenovanje na neku državnu funkciju i izdržavanje kazne zatvora. I u ovom slučaju miruju prava i obaveze", zaključio je razgovor za MONDO advokat Lazar Borozan.

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

Posao od 9 do 5  TikTok/hubs.life