Naplata odštete u slučaju ujeda psa lutalice, na javnoj površini grada, ili povreda pri padu mnogima je poslužila kao ideja za prevaru kako bi naplatili odštetu koja se, u zavisnosti od stepena povrede, kreće i do 200 hiljada dinara.
Od ujeda pasa lutalica, propadanja kroz šaht ili neke druge rupe, pada sa bicikla zbog napada neke nevlasničke životinje na ulici, pa do naletanja na vozila – bilo je različitih slučajeva.
Scenario je potom dobro poznat, različitom dokumentacijom pokušavaju i osiguravajućim kućama i u nadležnim gradskim institucijama ili lokalnim samoupravama da naplate štetu, a gotovo bez izuzetka "prevaranti" budu otkriveni. Ipak, u bliskoj prošlosti, bilo je i onih koji su uspevali da prevare sistem, zbog čega su se u nekim lokalnim samoupravama pooštrile mere kontrole procesa dokazivanja, a istim putem idu i ostale.
Kako je za naš portal ispričala čitateljka iz Ćuprije, početkom leta imala je situaciju gde je penzioner, koji je vozio biciklu, pao na njen automobil parkiran pored puta, nakon čega je počeo da "zapomaže kako ga je udarila" i u daljem razgovoru pomenuo "da mu da neki novac da ne mešaju policiju i Hitnu pomoć".
"Kako nisam bila sama, rekla sam mu da imam svedoke, nakon nekoliko minuta spustio je loptu, promenio ton i odvezao se dalje. Novac mu nisam dala, naravno, niti je bilo ikakve povrede niti sam mogla da ga udarim", ispričala nam je.
U Valjevu je zabeležen slučaj u kom se otkrilo da je jedan građanin godinama unazad lažirao ujede psa pa je sudskim presudama naplatio 377.000 dinara.
"Žrtve" se na različite načine dovijaju da dođu do novca, rekao nam je jedan beogradski advokat, a najčešći su “ujedi pasa” i padovi, jer građani smatraju da je najlašće iscenirati ih.
“Bilo je slučajeva da su specijalnim kleštima ili vilicom mrtvog psa nanosili sebi povredu koja liči na ujed, s akojom bi ili išli kod doktora i njega ubeđivali kako je nastala (kako bi dobili neophodan izveštaj) ili na različite načine dovijali i pribavljali na drugoj strain falsifikovane”, rekao je za naš portal.
U prilog njegovoj priči ide i ona koju smo čuli od izvora iz “Veterine” da se često desi da u igri vlasnički pas ili mačka ogrebu nekog, a onda na osnovu toga on pokuša da naplati naknadu kao “povredu na javnoj površini grada”.
“To se toliko zloupotrebljava da je to strašno i mi, zajedno sa nadležnim institucijama gradova radimo na tome da se tome stane na put”, rekao je izvor za Mondo.
Gde je najviše pokušaja zloupotreba?
Prema podacima lokalnih samouprava i komisijskih nadzora, najveći broj zloupotreba i pljački dešava se u Srbobranu, Valjevu, Kraljevu, ali i Beogradu i Novom Sadu.
Grad Novi Sad isplatio je više desetina miliona dinara tokom prošle godine zbog velikog broja tužbi zbog ujeda pasa, povreda nakon proklizavanja na ledu, upadanja u šaht...
Kada je reč o opravdanim zahtevima, u Beogradu je u prvih sedam meseci ove godine podneto 369 zahteva za naknadu nematerijalne štete zbog povreda nastalih od strane nevlasničkih pasa na teritoriji Beograda. U poređenju sa prethodnom, taj broj je znatno manji jer se u 2023. godini javilo 643 opravdanih zahteva za naknadu ove vrste", rečeno nam je iz "Veterine", uz podatak da je iz gradske kase samo u prošloj godini izdvojeno 21.397.000 dinara.
Komisija pregleda dokaze i donosi odluku
O zahtevima građana za naknadom štete zbog ujeda pasa lutalica odlučuje Komisija za procenu osnovanosti zahteva građana za naknadu nematerijalne štete zbog povreda nanesenih od strane nevlasničkih pasa. Komisija u svakom pojedinačnom slučaju procenjuje da li je zahtev osnovan na osnovu uvida u nastale povrede i medicinsku dokumentaciju koju građani prilože.
"Oštećeni građanin (građanka) može u odštetnom zahtevu od Grada Beograda ili druge nadležne opštine (ako ujed nije u Beogradu) tražiti naknadu štete. Postoje dva načina - vansudsko poravnanje i podnošenje tužbe. Naknade koje se oštećenima nude zavise od stepena povrede, što se utvrđuje preko Komisije, dokaznog materijala, medicinske dokumentacije, svedočenja…” objasnili su nam pravnici.
Presedan u ovoj priči desio se 2019. godine, kada je u Vrbasu pokrenut prvi sudski postupak zbog lažnog prijavljivanja ujeda pasa lutalica. Do tada, u ovom gradu nije bio odbačen nijedan zahtev za nadoknadu štete zbog ujeda napuštenih pasa, za šta se iz opštinskog budžeta godišnje izdvajalo i do 20 miliona dinara.
Otkrivanju prevare doprinelo je davanje većih ovlašćenja Komisiji za utvrđivanje osnova i visine nadoknade štete nastale usled ujeda pasa, a naročito uključivanje lokalne policije u istragu sumnjivih prijava. Nadležni su tada zatražili veštačenje povređivanja u prijavljenom uličnom napadu lutalice u Kucuri, a veštak je tada izričito odbacio mogućnost da je prijavljena povreda nastala ugrizom psa.
(Mondo.rs)