"Upravo su me odbili za davanje krvi", napisala je nedavno jedna korisnica društvenih mreža, a dok se polemika u vezi s temom rasplamsavala, javilo se još njih, "zdravih i pravih" koji su svedočili da su takođe vraćani iz Zavoda za transfuziju ili bolnica.
Pre procedure davanja krvi, nije potrebna posebna priprema. Dovoljno je da davalac bude odmoran i naspavan, kao i da neposredno pre davanja krvi pojede lagani obrok i unese tečnost, najbolje nekoliko čaša vode.
Ipak, postoje pravila koja određuju kome je trajno onemogućeno da bude davalac krvi, a kome privremeno, u zavisnosti od različitih okolnosti.
"Ukoliko je dobrovoljni davalac krvi preležao neku lakšu infektivnu bolest, poput prehlade i gripa, zbog koje je pio antibiotike, neophodno je da prođe 7 do 10 dana od prestanka uzimanja terapije, da bi mogao dati krv. Takođe osobe ženskog pola ne mogu davati krv u toku menstrualnog ciklusa, u trudnoći, dok doje, kao ni 6 meseci nakon porođaja ili pobačaja", objasnila je za MONDO Mirjana Knežević iz Zavoda za transfuziju krvi.
Privremene zabrane odnose se i na one koji imaju pirsing ili tetovaže na svom telu, radili su neku hiruršku intervenciju ili akupunkturu. U tom slučaju mora d aprođe najmanje 6 meseci pre nego što se upute ka Zavodu.
"Trajno ograničenje imaju osobe sa malignim i teškim hroničnim obolenjima (srca, pluća, bubrega itd) koje ne mogu biti dobrovoljni davaoci krvi", rekla nam je Mirjana.
Međutim, situacija sa početka teksta, koju je opisala jedna korisnica društvene mreže X, nejasna je kada se pročitaju ova pravila. Osoba koja je zdrava, kaže da ima odličnu krvnu sliku, vraćena je kada je otišla dobrovoljno da da krv.
Zašto, pitali smo medicinskog tehničara kog smo zatekli na jednom od mobilnih autobusa Zavoda za transfuziju krvi.
"Krv možete da date krv ako ste zdravi i dobrog opšteg stanja, teži od 50 kilograma, stari između 18 i 65 godina. Ne znam sve detalje te situacije koju ste mi naveli, ali ovako napamet mogu pretpostaviti da je možda imala broj kilograma ispod ove granice, moguće da joj je tokom pregleda bio jako nizak pritisak pa su kolege zato odlučile da je vrate...postoje jasna pravila ko može, a ko ne da bude davalac krvi, ali ima tih nekih simptoma i situacija koje mogu da se pojave mimo njih", objasnio nam je mladić.
Zalihe na minimumu
Institut za transfuziju krvi Srbije u ovom momentu raspolaže sa jednoipodnevnim rezervama krvi, saznajemo, a najviše nedostaju A+ i 0+ krvne grupe, ali i sve negativne krvne grupe.
"Smanjenje rezervi krvi dešava se obično tokom letnjeg perioda, za vreme godišnjih odmora što se poklapa sa putovanjima populacije koja daje krv. Najpre se nestašica ogleda u nedostatku komponenata krvi, trombocita koji imaju kraći životni vek. U tim periodima godine je posebno važno da se sugrađani odazovu našim pozivima", rekla je Mirjana iz Zavoda, za naš portal.
(Mondo.rs)