Sajber kriminalci su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada. Savetnik u oblasti informacionih tehnologija Vojislav Rodić rekao je za RTS da je veliki broj kupaca tokom "crnog petka" izložen internet prevarama, a upozorava i na novu opasnost lažnih kju-ar kodova.
Internet prevare su u fokusu jer s "crnim petkom" stižu dani "pražnjenja džepova", sezona je rasprodaja i nižih cena. A sledeći petak je - crni petak.
Vojislav Rodić, gostujući u Jutrnjem programu RTS-a, rekao je da kad god smo na internetu, izloženi smo upitima od kojih su mnogi maliciozni, dok se naša ponašanja na toj platformi beleže.
"Naručujemo mnogo preko interneta. Stalno smo u iščekivanju paketa iz dalekih krajeva sveta, ali onda nam stigne imejl da je paket stigao, ali nas mole da uplatimo još novca zbog carine i drugih troškova. Treba da proverimo kuda vodi taj link u poruci", ukazuje Rodić.
Prema njegovim rečima, postoji ogroman porast broja korisnika interneta, među kojima su i generacije koje nemaju osnovna informatička znanja, jer se i dalje događaju mnogima neverovatni slučajevi - kada ljudi dođu u banku da uplate nekome novac jer ih navodno čeka veliko nasledstvo.
Lažni kju-ar kodovi
"Nova opasnost je lažni kju-ar kod. Neko se dosetio da preko orignalnog koda, nalepi lažni koji vodi na sajt koji izgleda verno originalnom gde unesete podatke kartice. Možete odmah da budete žrtva i da vam skinu sredstva sa računa ili vaši podaci mogu da se prodaju na takozvanom crnom vebu", upozorava Rodić.
Napominje da treba da obratimo pažnju na veb adresu koju posećujemo, kao i na sličnosti, odnosno razlike sa originalnom.
"Čitajte pažljivo, slovo po slovo. Na lažnim sajtovima, mogu biti slični logoi banke, pošte ili kompanije, pa treba obratiti pažnju, iako smo umorni od svakodnevnog transakcionog haosa. 'Crni petak' je dan kada je veliki broj kupaca izložen 'fišingu'", zaključuje savetnik u oblasti informacionih tehnologija Vojislav Rodić.
BONUS VIDEO:
(RTS/Mondo/Aleksandra Virijević)