"Čoveče, volim sarmu i šljivovicu": Amerikanac se doselio u Srbiju, ugostio nas u Skadarliji i pevao čuveni hit

Tiktoker Džastis Rid iz Amerike doselio se u Srbiju nakon što je na društvenim mrežama postao popularan istražujući naše običaje, kulturu, istoruju, a posebnu popularnost doživeo je kada je počeo da peva domaće narodne hitove

Mondo

Krilaticu "govori srpski da te ceo svet razume" u praksi je pokazao američki influenser Džastis Rid, koji je domaćoj javnosti postao poznat i gotovo preko noći popularan kada je počeo da peva srpske narodne pesme.

Kako je momak iz Južne Dakote došao na ideju da poseti, a potom se i preseli u Beograd, potom u Zagreb; kako mu je jedna lepa Srpkinja osvojila srce, šta mu se vrzma po glavi kad peva srpske narodne pesme…o svemu ovome, ali i mnogim drugim temama razgovarali smo pred kamerama MONDO portala, a na kraju zapevali i nazdravili šljivovicom za kafanskim stolom u Skadarliji.

Amerikanac Džastin Rid  YouTube/MONDO portal

O Srbiji nije znao ništa, a u našu prestonicu doveo ga je doveo, ni manje ni više, nego legendarni automobil "jugo". Počeo je, kaže, da snima video kako bi želeo da kupi auto ove marke, a ostalo je istorija. Prešao je na istraživanje i snimanje o srpskoj kuhinji, običajima, a kada su se "zavrtele" prve objave u kojima peva hitove narodne muzike, preko noći je postao poznat domaćoj publici.

Od Sinana Sakića, Vere Matović, Danice Crnogorčević…na repertoaru ovog mladog momka do sada su se našli mnogi hitovi, a da prilično dobro vlada rečima i notama, uverio je i našu ekipu pred čijom je kamerom otpevao "Molitvu" Marije Šerifović, dostojno evrovizijskog nastupa.

"Zaista mi je stalo do srpske muzike. Ranije nisam razumeo reči, koristio sam Gugl prevodilac. Sada sebe zateknem kako slušam srpsku muziku na radiju i klimam glavom u ritmu", rekao je za naš portal.

Poseban utisak mu je što su naše pesme gotovo uvek o ljubavi "ili vas neko voli pa ste srećni ili ne voli pa patite".

Foto: MONDO 

"Često prevedem preko Gugla pa tek onda shvatim značenje reči, a dešava se da pevam pesme i u kojima ne znam o čemu se radi… Važni su utisak i emocije. Zaista mi se sviđa turbo folk muzika jer je drugačija od bilo čega drugog što sam čuo", dodao je, a onda zapevao čuvenu "Molitvu" Marije Šerifović.

"Dočekan širom raširenih ruku"

Nadaleko poznato srpsko gostoprimstvo nije zaobišlo ni ovog mladog momka, kaže da je dočekan "širom raširenih ruku".

"Ne znam da li sam ikada bio u mogućnosti da doživim nešto slično, u svom najčistijem smislu. Zaista prijateljski, gostoljubivi, divni ljudi. Ima nekih stvari koje me šokiraju, ali se to pre odnosi na moj prelazak iz Amerike u Srbiju, iz malog mesta u veliki grad, nego na ljude", rekao nam je Džastis.

Mondo 

Ali, ako bi ipak morao da izdvoji nešto što mu smeta, to bi bio saobraćaj i gužve na koje, kaže, nikako ne može da se navikne. S druge strane, opčinjen je bogatom istorijom naše zemlje.

"To je tako kul, jer mi uopšte nemamo ništa staro u Južnoj Dakoti. Onda dođem ovde, vidim recimo zgradu koja je sagrađena pre 120 ili 150 godina", priča nam opčinjen srpskim nasleđem.

"Hrana u Srbiji? Čoveče, volim sarmu"

"Ako pričamo o srpskoj hrani uopšte, čoveče, volim sarmu", ovako nam je ko iz topa odgovorio kad smo pitali kako se navikao na domaću kuhinju.

"Sarma se ne služi u svakom restoranu, i to je jedno od onih mesta gde ako je vidim na meniju, biram je i naručiću jer je posebna, nekako jedinstvena. Ne postoji nijedan restoran u Sjedinjenim Državama gde biste mogli da dobijete sarmu. Onda su tu ćevapi. To imamo u Sjedinjenim Državama, slično, ali zovemo ih drugačije. Za razliku od Amerikanaca, Srbi mogu svakog dana jesti srpsku hranu i da im nikad ne dosadi", s puno žara nam priča ovaj mladić.

Priču na kratko prekidamo zbog zdravice. Nazdravljamo šljivovicom, kako običaji i red nalažu, a sve je "začinjeno" nakrivljenom šajkačom koju naš gost nosi.

Mondo 

"Dobra hrana, piće, dobri ljudi, odlična energija, toliko zabave…takav je život u Srbiji. Troškovi života su niski, u poređenju sa onim na šta sam navikao. U poslednjih godinu dana bio sam po celoj Srbiji, u Vojvodini, skroz dole, putovali smo do Makedonije i do Bugarske i tako smo nekako prošli kroz ceo južni deo i oblast. Fasciniran sam jezikom, arhitekturom i kulturom, pa čak i razlika između Vojvodine i juga Srbije može biti prilično očigledna", dodao je.

Više perspektive u Srbiji nego u SAD

Kada je u pitanju njegov posao, kaže da mnogo više perspective ima u Srbiji nego u Americi, koja je prilično zasićena kada su u pitanju influenseri na društvenim mrežama.

"Možda je nekome smešno da se Amerikanac seli u Srbiju zbog posla, ali rekao bih da je ovo odlično mesto koje nudi još bolje prilike za posao ove vrste. Uspeo sam da se istaknem kao influenser na društvenim mrežama zato što sam stranac, iako mi je u početku bilo čudno – ja sam Amerikanac koji kaže da voli rakiju...kakav je to kontent? Ispostavilo se da sam istražujući običaje, hranu, piće, istoriju uspeo da se približim publici i osvojim je", kaže nam.

A, kad smo kod osvajanja, njegovo srce je tako "zarobila" upravo jedna lepa Srpskinja pa nas priča vraća ponovo na početak – na ljubav. Komuniciraju na engleskom, ali mu nisu strani ni naši lokalizmi. S obzirom da je već dobro ovladao muzikom i pesmama, lako je.

(Mondo.rs)