Da li mora da se najavi da se neće produžiti ugovor na određeno: Advokat otkriva šta se dešava sa otkaznim rokom

Advokat nam objašnjava da li poslodavac mora da najavi radniku da mu neće produžiti ugovor na određeno.

TikTok/sloviclaw.rs/Shutterstock

Veliki broj zaposlenih u Srbiji radi na ugovorima na određeno, a mnogi se pitaju da li poslodavci moraju da im najave da neće biti produženi nakon isteka vremena na koji su potpisani. Advokat Ozren Slović naveo je za portal MONDO šta u ovakvim slučaju kaže zakon.

"Ne postoji obaveza poslodavca da zaposlenom najavi da neće produžiti ugovor o radu. Zakonodavac nije smatrao da postoje logični razlozi za propisivanje takve obaveze i zakon o radu takvu obavezu nije propisao. Zaposleni prilikom potpisivanja ugovora o radu na određeno svakako zna za koji period je takav ugovor zaključen", započeo je razgovor naš sagovornik. 

Istakao je da zaposleni ima prava da se interesuje kod poslodavca da li će ugovor da bude produžen. 

"Iako ne postoji obaveza najave, bilo bi korektno od poslodavca da najavi, odnosno nagovesti zaposlenom bilo mogućnost produžetka, bilo neprodužavanja ugovora o radu na određeno", napomenuo je advokat. 

Da li zaposleni mora da najavi da neće potpisati sledeći ugovor?

Zaposleni koji rade na ugovorima na određeno se takođe pitaju da li imaju obavezu da najave poslodavcu da ne planiraju da potpišu sledeći ukoliko im to bude ponuđeno. 

"Isto tako, ne postoji ni obaveza zaposlenog da najavi poslodavcu da neće produžiti ugovor o radu na određeno, iako bi takođe to bilo korektno prema poslodavcu", kazao nam je sagovornik. 

Često se postavlja i pitanje da li u slučaju isteka ugovora o radu na određeno vreme postoji obaveza da se ispoštuje otkazni rok. 

"Odgovor je ne. Radni odnos na određeno je izuzetak od pravila da se ugovor zaključuje na neodređeno, i nosi i određene specifičnosti sa sobom. Primera radi, ako je ugovor o radu na određeno zaključen na mesec dana, naravno da nije logično da postoji obaveza otkaznog roka koji po zakonu mora biti između 15 i 30 dana", zaključio je razgovor za MONDO advokat Ozren Slović

Podsetimo, ranije smo pisali da li zaposleni koji dve godine radi na ugovoru na određeno mora da dobije ugovor na neodređeno. 

"Ako zaposleni koji je radio na ugovoru na određeno napravi pauzu u radu dužu od 30 dana tokom koje mu je prestao radni odnos, opet može da radi na ugovoru na određeno u naredne dve godine. S tim što se u praksi najčešće dešava da poslodavci prvenstveno zaposle zaposlenog na određeno, davajući mu ugovore na svaka tri meseca, kasnije možda i na šest, sve dok ne prođu dve godine i nakon toga ga zaposle na neodređeno", kazao nam je ranije advokat Zoran Krneta.

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

Posao od 9 do 5  TikTok/hubs.life