Podovom ulaska Amerikanca u Agrokor, zagrebački "Jutarnji list" donosi danas priču pod naslovom "Američki strvinarski (lešinarski) fond ušao u odbor poverilaca Agrokora".

Šta je "lešinarski fond" za zagrebački tabloid objašnjava bivši hrvatski ministar privrede, a sada preduzetnik, Goranko Fižulić.

Lešinarski fondovi su finansijske institucije koje pronalaze kompanije u problemima, kupuju njihove obaveze i onda ulaskom u njih pokušavaju da izvuku debeli profit - najčešće njihovim rasparčavnjem i prodajom "na parče", odnosno uništavanjem.

Fižulić naglašava da Najthed početkom ove godine nije bio vlasnik niti jedne korporativne obvezniceAgrokora, već ih je kupio tek kada su njihove cene dramatično pale zbog krize, piše "Jutarnji".

"Najthed je obveznice Agrokora kupio u poslednja dva meseca. Javno nisu dostupni podaci o tome koliko ih ima, ali verovatno veliki deo jer su ih vlasnici obveznica izabrali za svog predstavnika u privremenom poverilačkom odboru", kaže Fižulić.

Formalno se Najthed predstavlja kao fond koji se specijalizovao za "ulagačke prilike u posebnim situacijama", kad se pojave nevolje zbog kreditne sposobnosti u različitim industrijama, a Fižulić podseća da su oni učestvovali, primera radi, u grčkom i argentinskom dugu, a još uvek sudski uteruju deo duga od Argentine, dodaje list.

Najthed je relativno mali fond sa oko 3,5 milijarde dolara kapitala i 25 zaposlenih.

RAMLJAK SMIRUJE STRASTI

Vanredni poverenik hrvatske države za Agrokor, Ante Ramljak, danas je u šaljivom maniru izvestio o stanju u kompaniji na kraju ove nedelje, rečima: ''Pozdrav iz reaktora, mogu da obavestim da je jezgro počelo da se hladi".

"Stvari imamo pod kontrolom i sada je situacija, ne mogu reći do kraja sigurna, ali se smiruje i polako se okrećemo unutrašnjem restrukturiranju, razgovorima s dobavljačima i kompanijama da vidimo kakva je njihova pozicija profitabilnosti", rekao je Ramljak, a prenosi TV N1 Hrvatska.

Dodao je da paralelno s tim vode razgovore s dobavljačima i bankama o potpisivanju Promemorije za moratorijum na menice, koje se ne bi naplaćivale 30 dana.

"Do kraja dana, nadam se da ćemo imati potpisanu većinu banaka i dobavljača tako da možemo krenuti s nekom mirnijom situacijom kako da taj dug prebacimo na Agrokor".

Prema njegovim rečima 15 od 31 banke je potpisalo moratorijum na menice, čiji udeo u ukupnoj sumi menica čini 72 odsto.

Po pitanju menica je ugroženo i 159 kompanija dobavljača, ali, kako kaže, ne bi sve one imale problem u smislu kapitala.

"Ono što je važno je da smo dali rok do 31. maja da imamo moratorijum na te menice, jer je krajnji rok za prijavu potraživanja 10. jun. Ako propadnu razgovori o tome kako ćemo te menice da tretiramo, još imaju vremena da to prijave kao potraživanje prema kompaniji. Jasno je da bi jedan deo tih dobavljača bio ugrožen, ali to nije toliko rizično za ceo sistem", rekao je Ramljak.

On je takođe kazao da je njegov tim odabrao i poslao na saglasnost potpisivanje ugovora za konsultantsku kuću za restrukturisanje.

.......................

Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!