Odbor Vlade RS za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova doneo je ranije odluku da se 25 godina od stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu ove godine obeleži sutra, 3. maja samo u Miljevićima u Istočnom Sarajevu.
Dodik je rekao da je važno da se niko ne izlaže opasnosti od ponovnog stradanja u Sarajevu, te da ne treba dozvoliti da prislužene sveće i položeno cveće opet završe u kontejnerima, prenela je Radio-televizija RS (RTRS).
"To je dodatno poniženje i zašto bismo se mi tome izlagali? To govori o drugoj strani u BiH, ne o nama. Јa sam odavno uveren da od BiH nema ništa, kada na ovaj način ne može da istrpi i prihvati pomirenje", istakao je Dodik.
Prema njegovim rečima, potrebno je da svako odaje poštu svojim stradalim sunarodnicima i da se to poštuje, a ne omalovažava, kao što se ranije moglo videti.
On je naglasio da će Republika Srpska pomen stradalim Srbima davati tamo gde može.
Predsednik RS je ocenio da je slučaj "Dobrovoljačka ulica" nesumnjiv ratni zločin, koji pokazuje da politički dogovor o napuštanju vojnika ЈNA Sarajeva nije bio poštovan.
Snage Armije BiH, teritorijalne odbrane i paravojne formacije "Zelene beretke" su 3. maja napale kolonu vozila tadašnje JNA. Tada je, prema podacima Tužilaštva BiH, poginulo sedam, a ranjeno 14 vojnika.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u januaru 2012. obustavilo istragu protiv 14 osoba za slučaj "Dobrovoljačka". Među njima su bili penzionisani general Armije BiH Jovan Divjak i ratni član Predsedništva BiH Ejup Ganić.
Haški tribunal je ranije ocenio da je kolona JNA u Dobrovoljačkoj ulici bila "legitimna vojna meta".
U nekadašnjoj Dobrovoljačkoj, danas Ulici Hamdije Kreševljakovića u Sarajevu, svakog 3. maja, na dan napada na kolonu JNA, okupljaju se pripadnici "Zelenih beretki".
JEDAN OD PRVIH I NAJKRVAVIJIH ZLOČINA NAD SRBIMA
Početkom maja 1992. godine, zločin nad nedužnim vojnicima, oficirima i građanskim licima na službi u JNA, tokom dogovorenog mirnog povlačenja iz Sarajeva, počinili su pripadnici takozvane Armije BiH, teritorijalne odbrane i paravojnih muslimanskih falangi kojima su komandovali osvjedočeni prijeratni kriminalci sarajevskog podzemlja.
Za samo nekoliko dana mučki su ubijena 42 pripadnika JNA, 71 je ranjen, dok ih je 207 zarobljeno.
Zločin paravojnih muslimanskih naoružanih formacija nad pripadnicima JNA 2. i 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, jedan je od prvih i najkrvavijih zločina nad Srbima u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu čije rane i danas bole jer porodice žrtava nikada nisu dobile pravnu satisfakciju, a federalne vlasti nikada nisu dozvolile postavljanje spomen-ploče nevinim žrtvama na mjestu zločina.
Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova donio je odluku da obilježavanje zločina u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu ove godine bude organizovano 3. maja, na dan stradanja pripadnika JNA, samo u Miljevićima u Istočnom Sarajevu, a ne i u federalnom Sarajevu, i ta odluka je iznuđena ponašanjem kantonalnih i federalnih vlasti.
-------------------
Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store!PREUZMITE JE!
Petrušev dominirao, Zvezda šokirala Monako: Kodi i Filip za muk u Monte Karlu!
Kevin Panter spreman za Željkove zamke! Intervju: Tek kad odeš shvatiš šta si ostavio
Nedović tražio izmenu i samo seo na klupu! Loše vesti za Zvezdu, ovo ne valja
Šok za šokom u Evroligi, Zvezda ispala iz Top 6: Preokreti, produžeci i drame, loše vesti za crveno-bele!
"Ne gledamo tabelu, ne obraćamo pažnju na to!" Navijači u transu, ali Sferopulosa to ne zanima