Nikolića je ordenom Republike Srpske na lenti odlikovao predsednik Srpske Milorad Dodik.
On je rekao da se 27 godina bavio politikom, a da se 26 godina "trudio da pomogne Republici Srpskoj".
"Moj najveći izazov je bila rezolucija o Srebrenici i znao sam da ako dođe do glasanja da RS neće imati velike šanse", rekao je Nikolić, dodajući da od srca Republici Srpskoj želi samostalnost i nezavisnost.
Dodik je poručio je da je Republika Srpska država srpskog i ostalih naroda koji u njoj žive, kao i da je RS istorijska težnja za slobodom srpskog naroda, koji ne želi da ona bilo kome bude smetnja, već da svi u njoj žive slobodno.
"Pozivam sve na mir, stabilnost, slobodu, uvažavanje i dobar rad na dobrobit svih nas", rekao je Dodik novinarima ispred Sabornog hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci, gde je Svetu arhijerejsku liturgiju služio patrijarh srpski Irinej povodom trećeg dana Božića posvećenog Svetom Stefanu.
On je naveo da Republika Srpska svoj dan slavi već 26 godina, što potvrđuje da postoji volja srpskog naroda da opstane Srpska, kako u nemogućim uslovima oružane borbe u kojoj je odbranjena, tako i u "uslovima borbe protiv političkog nasilja raznih visokih predstavnika koji su pokušali da devastiraju i ukinu Srpsku".
"Danas sa ponosom mogu da čestitam građanima Srpske Dan Republike, za koju je život dalo više od 30.000 Srba. Naravno, i drugi su narodi stradali u nepotrebnom građanskom ratu na prostorima BiH", rekao je Dodik.
ORDEN I ZA KUSTU: SVE POČELO OD NAPOLEONA...
Za naročite zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i političkih odnosa između Austrije i Republike Srpske, kao i za izuzetan doprinos od šireg značaja u afirmaciji u posleratnom razvoju Republike Srpske, predsednik Srpske odlikovao je Hansa Kristijana Štrahea, vicekancelara i lidera Slobodarske partije Austrije, Ordenom Republike Srpske na lenti.
Ordenom zastave Republike Srpske sa zlatnim vencem za rad i izvanredne zasluge u posleratnom razvoju Republike Srpske, učvršćenju mira i međunarodne saradnje, za rezultate i dostignuća od šireg značaja i razmera u afirmaciji Republike Srpske, Dodik je odlikovao Marka Pavića, bivšeg gradonačelnika Prijedora, Miću Mićića, gradonačelnika Bijeljine i Emira Kusturicu, proslavljenog srpskog filmskog reditelja.
Ordenom zastave Republike Srpske sa srebrnim vencem za rad i izvanredne zasluge na učvršćivanju mira i međunarodne saradnje između Austrije i Republike Srpske, kao i za lične rezultate i dostignuća, čiji značaj ima razmere i doprinos afirmaciji Republike Srpske, predsednik Srpske odlikovao je Johana Gudenusa, zamenika gradonačelnika Beča.
Prisutnima se obratio i Emir Kusturica, koji je rekao da treba očuvati jezik i jedinstvo.
"Jedan čovek kaže da oni koji znaju puno istinu, najviše lažu. Ja ću se nadovezati na to i reći da velike sile u odnosu na naš narod već sedam vekova provode neku vrstu genocida. Sve je počelo od Napoelona. Od tad mi trpimo razjedinjavanje sa našom slavenskom braćom?", kazao je Kusturica.
DAVNE 1992...
Republika Srpska osnovana je 9. januara 1992. godine kao Republika srpskog naroda u BiH. Osnovali su je poslanici Skupštine srpskog naroda u BiH, nakon što su preglasani u ključnim pitanjima u Skupštini BiH.
Podsetite se šta je 10. januara 1992. godine objavljeno u "Glasu srpskom".
"TREBA DA BUDE DAN SEĆANJA NA ŽRTVE GENOCIDA"
Obeležavanje Dana RS u BIH i danas prate kritike iz drugih entiteta.
Tako je poslanik SDP-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Denis Bećirović pozvao rukovodstvo ovog doma da u dnevni red naredne sednice uvrsti "Predlog zakona o proglašenju 9. januara danom sećanja na žrtve ratnih zločina i genocida koje su počinili organi samoproglašene i nelegalne tzv. Srpske Republike BiH/Republike Srpske".
Bećirović u pozivu ocenjuje da je obeležavanje 9. januara "antidejtonski, antiustavni, anticivilizacijski i uvredljiv čin neodgovornih političara" u Srpskoj.
PUKNI ZORO ZA KRAJ DEFILEA
U Banjaluci je održan defile pripadnika vojske, a za kraj je otpevana pesma "Pukni zoro".
Zastavni vod predvodili su komandir i nosilac zastave sa pratiocima, a pripadnici voda nosili su svečanu uniformu, naoružani poluautomatskim puškama, dok su komandiri nosili oficirsku sablju.
Pogledajte fotografije.
Predsednik Dodik zahvalio se političkom i vojnom rukovodstvu Republike Srpske koje ju je odbranilo u građanskom ratu u BiH.
Jake mere obezbeđenja su na ulicama Banjaluke, beleži naš reporter.
Proslavu Dana Republike u Banjaluci obezbeđuje više od 700 policajaca.
ČINJENICE...
Republika Srpska osnovana je 9. januara 1992. godine pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.
Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH, nakon što su preglasani u ključnim pitanjima koja su se ticala opstanka Jugoslavije i nakon što su pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali konstutitivni status.
Položaj i ovlaštenja Republike Srpske potvrđeni su u Dejtonu 1995. godine, kada je ona ustanovljena kao jedan od dva entiteta koji sačinjavaju BiH.
Srpska od svog formiranja ima zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast.
Prostire se na 24.857 metara kvadratnih, a prema podacima posljednjeg popisa iz 2013. godine, Republika Srpska ima 1.170.342 stanovnika i 414.847 domaćinstava.
Za opstanak Republike Srpske tokom ratnih sukoba devedesetih godina 20. vijeka stradala je 21.000 boraca, prema podacima koje je iznio Istražno-dokumentacioni centar BiH.
Narodna skupština Republike Srpske nije prestajala rad ni u toku ratnih sukoba.
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi
Bomba - Endi Marej novi trener Novaka Đokovića! Ceo svet ostao u šoku zbog odluke najvećeg svih vremena!