• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VERSKA PRAVA: Muslimani u BiH kao usred Teherana

Izvor SRNA

Predloženi ugovor BiH i Islamske zajednice favorizuje muslimane u odnosu na druge vernike i sadrži odredbe koje nisu ponuđene u potpisanim ugovorima katolicima i pravoslavnima.

 Sporazum o pravima muslimana u BiH Izvor: MONDO/Tamara Sekulović
Ilustracija
Izvor: MONDO/Tamara Sekulović

Do potpisivanja sporazuma još nije došlo a za to, prenose hrvatski mediji, bošnjačka strana krivi hrvatskog člana Predsedništva BiH Dragana Čovića.

Ono što je činjenica je da taj ugovor u bitnom delu odskače od sličnih ugovora s Katoličkom crkvom i Srpskom pravoslavnom crkvom, zbog čega bi muslimani bili dodatno privilegovani, navodi zagrebački "Večernji list".

Zakon za hidžab i burku

Jedno od pitanja o kojem se vodi spor jeste i upotreba verskih i tradicionalnih obeležja. U to je ubačena pitanje izbora hrane i odevanja, pa bi takva odredba mogla dovesti do ozakonjenja nošenje burke i hidžaba (delimičnog ili potpunog pokrivanja odećim tela žene u janvosti) i u javnim institucijama, jednako kao i pantalona koje najčešće koriste pripadnici selefijsko-vehabijskog pokreta.

Najsporniji je član 11 koji se odnosi na prava vernika na odsustvovanje s posla i ispovedanje vere. Tu se navodi da će u javnom i privatnom sektoru biti omogućeno pravo na slobodno vreme "za obavljanje džuma-namaza", što je zajednički sedmični obred u džamiji u podne tokom meseca ramazana.

Takvo pravo, čak ni nedeljom, nije regulisano katoličkim ili pravoslavnim vernicima.

Zatim, traži se pravo na pauzu za vreme "iftara" (vreme prekida posta nakon zalaska sunca) i "sehura" (vreme početka islamskog posta koji nastupa početkom zore) u istom mmesecu.

Tako nešto nije uređeno za katolike i pravoslavne koji, takođe, imaju sličan mesec pripreme za Uskrs.

Sporna je i tačka u kojoj se traži da se državnim institucijama i kompanijama, ali i privatnim subjektima, omogući "pravo na odsutnost s posla radi obavljanja hadža" (obavezan put jednom u životu za muslimane u Meku).

Ispovest bivšeg vehabije: Krivim oca i majku

Nije objašnjeno na kakav bi se to način uredilo, ali se dodaje kako će to, takođe, biti obezbeđeno posebnim propisima poslodavca.

Ugovorom se precizira da će u javnom i privatnom sektoru biti omogućeno obavljanje molitve. Slično, takođe, nije predviđeno ugovorima sa crkvama i drugim verskim zajednicama.

Muslimani predsedniku Francuske:Gledaj svoja posla

Ovim ugovorom, Islamska zajednica nastoji da reši probleme sa paradžematima i nevladinim organizacijama koje obavljaju njenu delatnost, a takvih je mnogo i vode ih propovednici koji se protive sadašnjoj hijerarhiji te zajednice, navodi hrvatski list.

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

jacina sestra

Možda samo da se pokrivaju neudate devojke, i čuvaju svoju čast, a udate ne. Udale su se, Imaju muževe, ne može se više dovoditi u pitanje njihova čast, i nema mesta više drugačijem životu i ponašanju. Tako da i muškarci muslimani nemaju šta da gledaju u te žene, ili ne mogu da ih gledaju drugačije nego sa poštovanjem, bez ikakvuh drugih pomisli.

Omer Ibn Hatab

Za osobu pod nikom "Zakon" obradovao si me sto se ne toci piva u tim lokalima! Za ovo ostalo nisi u pravu, vec se narod sam vraca vjeri i pocinje praktikovat Islam. Nase sestre koje su mlade i nisu udate, same odluce da zastite svoje tijelo i stave hidzab, i njima se ponosimo.

Zakon

@Omer Ibn Hatab Koliko sam ja upoznao ljude u Sarajevu, narod je svakako verujući, ali je i definitivno sekularnijih shvatanja nego što određeni delovi elite i strani uticaji pokušavaju da nametnu kao normu. Inače, nikad mi nije bilo toliko žao zbog rata, kao pre par meseci, kad sam prvi put na više dana otišao u Sarajevo. Ljudi koje smo sretali su stvarno bili srdačni i generalno mi se grad dopao kao malo koje drugo mesto u bivšoj državi.

special image