Na nasilnim protestima u Skoplju povređeno je 10 policajaca i sedam učesnika demonstracija protiv makedonsko-grčkog dogovora o rešavanju spora oko imena Makedonije.
Policija je saopštila da je privedeno 26 učesnika sinoćnjih protesta, organizovanih pred zgradom Sobranja Makedonije.
Deo demonstranta, od kojih je veliki broj bio maskiran, nasilno je pokušao da uđe u zgradu parlamenta.
Ti demonstranti su, precizira se, nasilno gurnuli zaštitinu metalnu ogradu i bacali kamenje i pirotehnička sredstva na kordon policije i zgradu parlamenta, koju su policajci obezbeđivali, nakon čega su policajci upotrebili suzavac da ih rasteraju.
S protesta ispred Sobranja, oko 21:30, oko 50 demonstranata se uputilo na obližnji centralni skopski trg Makedonija i nasilno su upali u dva ugostiteljska objekta, gde su polomili inventar i izazvali paniku i strah među gostima, navodi policija.
U jednom objektu demonstranti su, kako se dodaje, bacili suzavac na goste, a nedaleko, u blizini hotela Holidej in, zapaljen je jedan kombi", koji je ugasila protivpožarna brigada.
Policija je u saopštenju potvrdila da je tokom protesta priveden novinar portala Infomaks "jer je odbijao da se legitimiše i pružao aktivan otpor", ali je nakon utvrđivanja identiteta u policijskoj stanici novinar odmah pušten.
Barikade su uklonjene, a saobraćaj na ulicama oko zgrade parlamenta je normalizovan.
Skopska tv Telma javila je da je prisutan manji broj pripadnika policije.
Prema informacijima iz Urgentnog centra dve žene su zadobile lakše povrede.
Sporazum o promeni imena Makedonije potpisali su juče zvaničnici Atine i Skoplja.
Sporazum su u mestu Psarades na grčkoj obali Prespanskog jezera šefovi diplomatija Grčke i Makedonije Nikos Kocijas i Nikola Dimitrov, u prisustvu premijera Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaeva.
VLADA UTVRDILA PREDLOG RATIFIKACIJE, EU ČEKA
Makedonska vlada usvojila je danas Predlog zakona o ratifikaciji sporazuma o novom imenu te bivše jugoslovenske republike i prosledila ga u parlamentarnu proceduru. Da bi sporazum bio ratifikovan u parlamentu je u prvom glasanju potrebna prosta većina od 31 glasa s tim da se obezbedi prisustvo 61 poslanika, od ukupno 120.
Ako Predsednik Ivanov ostane pri stavu i ne potpiše zakon, biće obavljeno drugo glasanje u parlamentu, a tada će za izglasavanje biti potrebna natprosečna većina od 61 poslanika, uz kvorum od neophodne dvotrećinske većine. Ivanov ima rok od sedam dana da potpiše zakon.
Sporazum o novom imenu Makedonije, "Republika Severna Makedonija", trebalo bi toj državi da omogući otvaranje pregovora o priključenju EU i članstvo u NATO, već do kraja leta.
Sporazumom je predviđeno da se najverovatnije u septembru ili oktobru u Makedoniji održi referendum o (ne)prihvatanju novog imena.
Nakon potpisivanjasporazuma s Atinom, Makedonija bi naredne sedmice mogla da dobije "zeleno stvetlo" za otvaranje pregovora o priključenju Evropskoj uniji, najavila je Ekatarina Zaharijeva , zamenica ministra i ministarka spoljnih poslova Bugarske, zemlje trenutno predsedavajuće EU.
"Tema proširenja će se razmatrati na sastanku Saveta. Ako Savet da zeleno svetlo, rešenje može biti potvrđeno na sastanku Evropskog saveta 29. i 30. juna ", rekla je Zaharijeva u intervjuu za bugarsku Novu TV.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte