• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oko 50.000 Srba iz Hrvatske potražuje penzije

Izvor MONDO/Agencije

Oko 50.000 Srba iz Hrvatske od te države ukupno potražuje i do milijardu evra neisplaćenih penzija.

 Srbi iz Hrvatske potražuju neisplaćene penzije Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac
Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

Taj višegodišnji problem bio je tema danas na konferenciji u Beogradu, koja je okupila stručnjake, predstavnike državnih institucija i udruženja penzionera iz Hrvatske.

Pitanje penzija regulisano je Aneksom E Sporazuma o sukcesiji imovine bivše SFRJ, a prema podacima Udruženja penzionera iz Hrvatske Beograd, penzioneri Srbi iz Hrvatske potražuju penzije od 1991. do 1996, a pojedini među njima i do 1998. godine.

Prema podacima iz više izvora, kako kažu u udruženju, radi se o iznosu od 800 miliona evra do milijardu evra.

Na naučnoj konferenciji "Aneks E Sporazuma o sukcesiji SFRJ i rešavanje pitanja neisplaćenih penzija iz Hrvatske", Aleksandar Gajić iz Mešovite komisije za sukcesiju rekao je da Srbija ima volje da se konačno reši pitanje sukcesije, ali da je to multilatralno pitanje koje podrazumeva volju i druge strane.

Podsetio je da je poslednji sastanak o sukcesiji bio 2015. godine u Sarajevu, kada je dogovoreno da sledeći organizuje Hrvatska za šest meseci.

Ustaške penzije Hrvatsku koštaju 45 miliona evra

"Na Hrvatskoj je da zakaže naredni sastanak visokih predstavnika za sukcesiju. Treba intenzivirati dijalog. To ne zavisi samo od Srbije", rekao je Gajić i izrazio očekivanje da će današnji naučni skup doprineti rešavnju otvorenih pitanja sukcesije.

Predsednik Odbora Skupštine Srbije za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta, istakao je da su pitanja imovine i stečenih prava, kao i penzija, ključna pitanja poštovanja ljudskih prava.

Prema njegovim rečima, Srbija je propustila šansu da 2010. i 2011. godine, u vreme kada je pregovarala o Poglavlju 23, izvrši pritisak na Hrvatsku da poštuje temeljna načela EU čija je članica postala u julu 2013. godine.

Srbija, smatra on, sada ima manje prostora da izvrši pritsak na Hrvatsku da potpiše bilateralni sporazum i reši otvorena pitanja.

Linta navodi da bi Vlada i Ministarstvo spoljnih poslova trebalo stalno da ukazuju Evropskom parlamentu, Evropskoj komisiji, Savetu Evrope i Ujedinjenim nacijama na kršenje ljudskih prava Srba iz Hrvatske i na činjenicu da se ne poštuje jedan važan međudržavni sporazum.

Današnja naučna konferencija održana je uz podršku Komesarijata za izbeglice i migracije Srbije, Ministarstva spoljnih poslova, Uprave za dijasporu i krovnih organizacija izbegličkih udruženja iz Hrvatske.

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

keja

"Ne pitaj što domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za svoju domovinu" ...

Andrija

A sto ste mislili dok ste ubijali, klali, palili i rušili sve pred sobom.Tada ste mislili da se stvara velika Srbija da Hrvatske neće ni postajati i da nikome za sva zlodjela nećete odgovarati.E pa malo ste se preracunali i sad posle skoro 30 godina od rata vi se bez imalo stida javljate sa zahtjevima za penzije i za nekretnine na tlu Hrvatske.Pitajte one koji su bili lojalni državi da li njima ista hvali u zemlji Hrvatskoj, ne naravno ja sam živi svjedok. Živim i radim u Zadru Srbin sam imam 58 godina nijesam htio ni na jednu stranu za vrijeme rata.Ja sam radio svoj posao u gradu i niko me nije pritiskao ni za sto.Vise sam problema i prijetnji imao od samih Srba nego od Hrvata kojima nije bilo jasno zašto nijesam uniformisan,ali kad su jednog jutra čuli prijetnje koje sam dobio od mojih komsija Srba tada im je bilo jasno i dobio sam zaštitu u vidu straže u blizini moje kuce.Te moje komšije danas žive u SAD ui nikad vise u svoju kuću došli nijesu a i neće jer se plaše zbog mnogih gluposti koje su radili u to doba.

Ma

nemoj..

special image