Do kraja 2012. zahtev za izdavanje potvrde o učešću u oružanim snagama NDH podnelo je 1683 građana iz Hrvatske i BiH. Najveći broj zahteva podnesen je 1994. (382), 1995. (168) i 1996. (220).
S godinama je broj zahteva za potvrde o učešću u oružanim snagama NDH splašnjavao, a prošle ih je godine podneseno devet.
Direktor tog zavoda Vlatko Lemić je zagrebačkom "Jutarnjem listu" rekao, da građani podnose zahteve za potvrđivanje učešća u oružanim snagama NDH radi sticanja određenih prava.
Hrvatski Sabor je 1993. godine doneo izmene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju kojim je pripadnicima oružanih snaga NDH, nazvanih u tom zakonu "domovinska vojska", omogućeno da im se svaka godina provedena u oružanim formacijama računa kao dve godine radnog staža, a isti kriterijum primenjen je na godine koje su pripadnici tih snaga nakon 16. maja 1945. godine proveli u ratnom zarobljeništvu.
U Zavodu za penzijsko osiguranje kažu da su za izdavanje uverenja o pripadnosti oružanim snagama NDH nadležne dva veteranska udruženja, dakle, udruženja građana, piše list. Oni koji nisu imali nikakav pisani dokument o pripadnosti tim snagama morali su tim udruženjima da prilože fotografiju iz oružanih snaga NDH, potvrdu nadležne Kancelarije za odbranu ili da imaju dva svedoka.
"Jutarnji" je posebno zanimalo koliko je potvrda o učešću u oružanim snagama NDH izdao Vojni arhiv Ministarstva odbrane Srbije odakle su, kako navode, dobili odgovor da to Ministarstvo nije nadležno za izdavanje takvih potvrda.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba