Mamić se na sudu izjasnio da ne pristaje na pojednostavljen proces izručenja već želi da se o tome odlučuje u redovnoj proceduri. Redovna procedura nalaže da sud dobije i dokumentaciju o navodnom zločinu od zemlje koja traži izručenje , i onda utvrdi dali su se stekli uslovi da se osoba izruči (da li su dokazi uverljivi, da li je delo sankcionisano zakonom BiH, da li je evantualno prečio postupak u BiH i sl.).
Konačnu odluku o izručenju ne daje sud, već je daje ministar pravde, formalno na osnovu ZMPP u krivičnim stvarima a suštinski je odluka politička.
Kako papiri iz Zagreba još nisu stigli već samo zahtev za izručenje (počeo je da traje rok od 40 dana u kojem mogu da dođu), sud je danas samo razmatrao da li treba odrediti pritvor Mamiću ili neke mere zabrane.
Sud je odlučio da pritvora ne bude, ali je Mamić morao da ostavi pasoš, i ne sme da napušta zemlju ni mesto boravka.
Mamić je novinarima rekao da je reč o politički motivisanom procesu protiv njega.
Sud BiH je takodje odbio zahtev da se Mamiću odredi pritvor što se automatski traži pri raspisivanju međunarodne poternice, prenela je televizija N1.
Mamiću se oduzimaju sve putne isprave, kako hrvatske, tako i one izdate u BiH. Zabranjuje mu se i izdavanje novih putnih isprava, kao i korišćenje lične karte za prelazak državne granice BiH.
Osim toga, Mamiću se nalaže javljanje jednom nedeljno u nadležnu policijsku stanicu u mestu boravišta, a u slučaju da prekrši neku od izrečenih mera zabrane, može mu se odrediti mera privremenog, odnosno ekstradicijskog pritvora.
Izrečene mere mogu trajati do dostavljanja molbe za izručenje, a najduže 40 dana od danas, odnosno do 21. jula 2019.
Mamićev advokat Zdravko Rajić izjavio je posle ročišta o izručenju Mamića da njegov klijent poseduje državljanstvo BiH i protivi se izručenju u Hrvatsku.
Sam Mamić je po izaslaku iz Suda BiH ponovio tvrdnje da nije oštetio državni budžet ni Dinamo.
On je rekao da mu se hrvatski režim "navalio na ledja" i da je proces protiv njega "politički montiran". Dodao je da je njegov cilj da mu se ne sudi na sudu u Osijeku "koji je ucenjen od hrvatskih službi".
Protiv Mamića su u Hrvatskoj podignute tri optužnice, poslednja u februaru zbog sumnje da je oštetio Dinamo za više od 2,2 miliona evra.
Tužilaštvo je predložilo da mu bude oduzeta protivpravno stečena korist, kao i da se ovaj postupak spoji s postupkom koji se protiv njega i ostalih već vodi pred Županijskim sudom u Osijeku.
Sudjenje Mamiću prebačeno je u Osijek zbog njegove povezanosti s više zagrebačkih sudija.
Bivši čelnik Dinama Zdravko Mamić, njegov brat Zoran Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović i poreznik Milan Pernar nepravosnažno su sredinom prošle godine proglašeni krivima za izvlačenje oko 116 miliona kuna (15,5 miliona evra) i nanošenje štete državnom budžetu od oko 1,6 miliona evra.
Svi su osudjeni na zatvorske kazne - Zdravko Mamić na šest i po godina, Zoran Mamić na četiri godine i 11 meseci, a Vrbanović, koji je izvršni direktor Hrvatskog fudbalskog saveza (HNS), na tri godine. Uz njih je osudjen i poreznik Milan Pernar koji je dobio četiri godine i dva meseca zatvora.
Prema hrvatskom zakonu, osobe osuđene na kaznu veću od pet godina moraju u zatvor do pravosnažnosti presude, ali je Zdravko Mamić uoči izricanja presude pobegao u BiH, čije državljanstvo ima uz hrvatsko.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!