Ekonomska i politička saradnja Srbije i Slovenije nikada nije bila bolja, ocenio je danas ministar finansija i rekao da slovenačke investicije u Srbiji rastu iz godine u godinu i da oko 25.000 građana Srbije radi u slovenačkim firmama u zemlji.

''To su važne cifre koje pokazuju stepen naše ekonomske saradnje. Prošle godine smo imali spoljnotrgovinski suficit sa Slovenijom, što se ranije nije dešavalo, želja nam je da ta razmena još više raste'', rekao je Mali na radnom sastanku u Beogradu s privrednicima Slovenije, u organizaciji Slovenačkog poslovnog kluba u Srbiji.

 Mali je istakao da ga ohrabruje činjenica da odnos sa Slovenijom više nije jednostran i da je sve više srpskih investitora u Sloveniji.

''Ne možemo da utičemo na globalna dešavanja, ali možemo na saradnju Slovenije i Srbije, na unapređenje našeg privrednog okruženja i na to kako svi u regionu sarađujemo. Mislim da su svi spoznali koliko je važno da kao region nastupamo zajedno'', rekao je Mali.

Kako kaže, u Srbiji se mnogo toga promenilo od 2013. godine kada je, kako je rekao, zemlja bila na ivici bankrotstva, kada nije bilo za plate i penzije, nije bilo domaćih i stranih investicija.

Podsetio je da je u Srbiji 2014. godine pokrenuta velika reformska akcija kroz fiskalnu konsolidaciju i s promenom vizije i strategije koju je započeo tadašnji premijer Aleksandar Vučić, a čija je suština bila da se vodi računa o svakom dinaru.

''Uspeli smo da stabilizujemo javne finansije, a težak rad, teške reforme i teške odluke su iza nas. Svaki makroekonomski pokazatelj stanja privrede u Srbiji, u odnosu na pre nekoliko godina, impresivan je'', ocenio je Mali.

Ukazao je da je stopa nezaposlenosti u Srbiji sada 10,3 odsto i da se očekuje da početkom sledeće godine bude ispod 10 odsto što se do pre nekoliko godina, kaže, nije moglo zamisliti, budući da je, na primer, 2013. godine stopa nezaposlenosti iznosila 25,9 odsto, odnosno kada je svaki četvrti građanin bio bez posla.

Mali je istakao da Srbija treću godinu zaredom ima suficit u budžetu i da je naš javni dug u odnosu na BDP pre samo nekoliko godina bio 78-79 odsto, dok je trenutno 51 odsto i ima trend smanjenja.

Podsetio je da je ''Fajnenšel tajms'' objavio da je po BDP-u Srbija prva u svetu po privlačenju direktnih stranih investicija, sa 107 u prošloj godini, kao i da je po obimu tih investicija, u iznosu od 5,8 milijardi evra vodeća u svetu.

Mali je naveo i da se Srbija, kao i Slovenija, suočava sa nedostatkom radne snage.

''Nama je prioritet da ulažemo u obrazovanje i da podignemo nivo prosečnih plata ne samo zato da građani ne bi odlazili iz naše zemlje, već da bi i iz drugih zemalja dolazili da rade u Srbiju'', kazao je ministar.

Ambasador Slovenije u Srbiji Iztok Jarc zahvalio je Vladi Srbije na svemu što radi da se unapredi saradnja dve zemlje i dodao da privredna saradnja napreduje.

''Mislim da obe vlade rade na tome da se okvir saradnje proširuje, a za to je bitna je stabilnost makroekonomije'', rekao je Jarc.

Ambasador je četitao srpskoj vladi na odličnoj finansijskoj stabilnosti i na tome što je Srbija proglašena najatraktivnijom zemlju za strane investicije.