Sa druge strane, on smatra indikativnim izostanak njegove reakcije na najave srpskog člana Predsedništva Milorada Dodika o otcepljenju RS.

Kako prenosi Fena, Džaferović je povodom današnjeg sastanka predstavnika parlamentarnih srpskih stranaka u BiH s Vučićem u Beogradu, rekao da je dužnost Srbije da poštuje Dejtonski sporazum, kao jedna od njegovih potpisnica.

Dobrodošao je, kazao je Džaferović, i stav predsednika Vučića da se sva pitanja rešavaju dijalogom.

"Indikativan je, međutim, izostanak Vučićeve reakcije na Dodikove najave o otcepljenju entiteta RS, kao i na deklaraciju SNSD-a iz 2015. godine u kojoj se najavljuje to otcepljenje, jer je upravo to istinska i jedina pretnja Dejtonskom mirovnom sporazumu”, smatra Džaferović.

Prema njegovim rečima, bilo bi neophodno da se Vučić, kao predsednik države potpisnice Dejtonskog mirovnog sporazuma, kako je kazao, “jasno i nedvosmisleno odredi i po tom pitanju".

Predstavnici srpskih partija u Republici Srpskoj i BiH upoznali su danas predsednika Vučića sa aktuelno situacijom nakon usvajanja Programske deklaracije SDA, najuticajnije bošnjačke stranke u BiH.

Dodik, srpski član Predsedništva BiH i predsednik SNSD, na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao je da su sve stranke jedinstvene u stavu da je taj dokument neprihvatljiv i da bi SDA trebalo da ga povuče.

Rekao je i da je cilj deklaracije SDA da ukine Republiku Srpsku, srpski jezik i sve što je srpsko u BiH, te da su Srbi zbog toga veoma zabrinuti.

Kazao je da će razilike u stavovima stranaka o tome šta treba činiti tim povodom biti usaglašene u Narodnoj skupšti RS.

Džaferović, međutim, smatra da su, kako kaže, Dodikove reakcije histerične i da nisu ništa drugo nego pokušaj da u deklaraciji SDA “traži alibi za vlastitu najavu kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma”.

“Dodik to radi plasirajući teze o 'ugroženosti srpskog naroda' i 'pravu na samoopredeljenje', što su teza koje je Miloševićev režim plasirao 90-ih godina prošlog veka kao uvod u agresiju", rekao je Džaferović.

On je potvrdio da je deklaracija SDA višedecenijski politički stav i viđenje uređenja BiH koje, prema njegovim rečima, podrazumeva ravnopravnost svih ljudi u svakom delu zemlje.

"SDA svoju deklaraciju nikome ne nameće silom ili pretnjama, nego, naprotiv, stalno poziva na dijalog. Potpuno je jasno da se do promene Ustava može doći isključivo dijalogom i dvotrećinskom i entitetskom većinom u Parlamentarnoj skupštini BiH. I nikako drugačije. Deklaracija, dakle, nije pretnja nikome, ni srpskom narodu, ni entitetu RS”, uverava Džaferović.