• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ZAŠTO PODRHTAVA BALKAN: Zemljotresi slučajnost ili NEŠTO SE SPREMA?

Izvor Tanjug

Skorašnji zemljotres u Albaniji, kome su prethodili potresi u Bosni i Hercegovini, naveo je stručnjake ali i građane u regiona da se zapitaju ima li tu neka veza i da li se nešto (gore) sprema.

Posebno su zabrinuti građani BiH, gde su zemljotresi učestali poslednjih meseci, i od početka godine bilo ih je 44.

Albanija - zemljotres
Izvor: Youtube/ Histori Pikante

SAMO DA NE BUDE KAO 1969.

Bosanci i Hercegovci se plaše onog što bi moglo biti. Starijima je još u sećanju najrazorniji potres u BiH, koji je krajem šezdesetih godina prošlog veka imao katastrofalne posledice u Banjaluci. Tada su četiri jaka potresa prethodila glavnom udaru, 27. oktobra 1969. Jačina od 6,6 stepena po Rićteru bila je dovoljna da ubije 15 ljudi i povredi 1.117 osoba, a 86.000 stanova i kuća je uništeno. "Banjaluka je na jednom veoma kompleksnom seizmičkom čvoru gde se ukrštaju dva raseda. Hazard za Banjaluku je visok, jer se dogodio jednom takav zemljotres, i postoji mogućnost da se ponovno dogodi'', ističe Snježana Cvijić Amulić, seizmolog RHMZ RS.

Samo u poslednja tri meseca na području Tuzlanskog kantona zabeleženo je 14 potresa, odk ojih neki nisu bili nimalo prijatni za stanovništvo.

Epicentri su bili u mestima Gnojnica, Mramor, Srebrenik i Puračić. Najjači udari dosezali su i 4,7 stupnjeva po Rihteru.

Malo južnije, tlo u Albaniji je ove godine podrhtavalo 340 puta, ali manjeg intenziteta sve dok prekjuče nije izbio udar jačine 5,8 stepeni po Rihteru, i za sobom ostavio značajnu materijalnu štetu.

Tom prilikom je povređeno više od 130 ljudi.

A zašto se sve to dešava. Seizmolozi kažu da je do potresa došlo pomeranjem afričke tektonske ploče, koja se proteže sve do Alpa.

"Ta afrička tektonska ploča diže naše planine godišnje centimetar ili dva, one rastu", pojašnjava Ivan Brlek, seizmolog Federalnog HMZ.

Međutim, potres u Albaniji nema veze sa učestalim podrhtavanjima tla u Bosni i Hercegovini, ističe struka.

"Potrebno je izvesno vreme da se nakupi seizmička energija da dođe do njenog oslobađanja", kaže Brlek.

U slučaju Tuzle seizmička energija sakupljala se više od 40 godina - od poslednjeg velikog potresa u Mramoru 1974. godine.Tlo se tada treslo jačinom 4,9 stepena po Rihteru.

Prema prognozi seizmologa, u BiH se u sljedećih 50 godina mogu očekivati potresi jačine do 7 stepeni Merkalijeve skale. Takvi potresi mogu izazvati materijalnu štetu, ali ne i ljudske žrtve.

Povezane vesti

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Limun

Pa šta kažu vidovnjaci?

ne postoje

zemljotresi, vec neko negde u blizini trazi naftu..

R

To djilas tako hoće da sruši vučića...

special image