• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvati drame zbog dodele Nobela Handkeu: Velikosrpska politika...

Izvor MONDO/Tanjug

Hrvatsko Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova oglasilo se saopštenjem povodom dodele Nobelove nagrade za književnost Peteru Handkeu u kome izražava "začuđenost i nezadovoljstvo" tim izborom.

 Hrvatska - protest zbog dodele Nobelove nagrade Peteru Handkeu Izvor: MN Press

"Ne ulazeći u pitanje Handkeovog književnog opusa i kvaliteta njegovog literarnong izražavanja, Ministarstvo izražava zabrinutost zbog dodele Nobelove nagrade osobi politički angažovanoj u pružanju podrške velikosrpskoj politici Slobodana Miloševića 90-ih godina prošloga veka", stoji se u saopštenju hrvatskog ministarstva, prenosi Hina.

Hrvatsko ministarstvo navodi da je ta politika "dovela do ratova na području bivše Jugoslavije, teških zločina na Kosovu i agresije na Republiku Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, u kojoj su izgubljeni mnogi životi, proterano brojno stanovništvo i uvedena dugotrajna nestabilnost u ovome delu Evrope".

Možda će vas zanimati

U saopštenju se kaže da je evropsku i svetsku javnost iznenadila i činjenica da je Handke održao oproštajni govor na sahrani Miloševića.

Dodaje se i da su "američki, britanski i međunarodni PEN, kao i brojni ugledni filozofi i pisci širem sveta, ocenili neprihvatljivom ovu odluku Švedske kraljevske akademije, jer je reč o piscu koji je negirao istorijske istine i podržavao zagovarnike genocidne politike".

Dodelom Nobelove nagrade Peteru Handkeu narušen je ugled i doveden u pitanje kredibilitet same nagrade, piše u saopštenju hrvatskog ministarstva spoljnih i evropskih poslova.

Austrijski pisac Peter Handke (76), jedan od najznačajnijih pisaca nemačkog jezika i savremene svetske književnosti, dobitnik je Nobelove nagrade za književnost za 2019. godinu, a svojevremeno je izbačen iz intelektualne zajednice zbog velikog prijateljstva sa Srbijom i pokušaja da je odbrani tokom devedesetih godina.

On je 1996. godine putovao u rat u BiH i napisao žestoko osporavani esej "Pravda za Srbiju", u kojem se zalagao za diferencirani pristup zapadnih zemalja i protiv svaljivanja krivice samo na srpsku stranu.

Nakon toga, Handke je ubrzo prognan iz globalne intelektualne zajednice.

Početkom aprila 1999. sa početkom bombardovanja Jugoslavije, Handke je otputovao u Srbiju, u znak protesta vratio Bihnerovu nagradu i iščlanio se iz Кatoličke crkve. Od nemačkog ministra Rudolfa Šarpinga je zahtevao da mu vrati sve njegove knjige.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 23

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

sve sebi

oni su stručnaci za književnost. Njihova jednosmernost je uzasno iritirajuća za sve ljude sa inteligencijom većomod minimalne.

TM

Oni su bolesno opsednuti Srbijom.

Major

Kako to Hrvati, inace prva Handkeova ljubav, tako naprasno menjaju misljenje o nekome kome su proricali sjajnu knjizevnu buducnost ukljucujuci vrlo verovatnog "Nobela" ? Naime, pri kraju 60-ih u Zagrebu, u Teatru ITD izvedena je Handkeova drama "Kaspar" sa Ivicom Vidovicem u glavnoj ulozi. Odusevljenje i pohvale su bili gotovo bljutavi. Medjutim, Nobela evo, sta se to dogodilo Hrvatima u mejuvremenu. Lijepa njihova je u redu, ali Kultureuropa ce ipak imati poslednju rec!

special image