Stanovnici Krupe kažu da dabrovi stablo široko više od 40 centimetara sruše za noć, a da porodice koje žive od prerade i prodaje drveta i zbog njihove aktivnosti često ostaju bez zarade.

Navode da su zvali lovačko udruženje, gradske institucije, čak i Udruženja za zaštitu životinja i da samo žele da im neko nadoknadi štetu i premesti dabrove na drugo mesto, prenose Nezavisne.

U Lovačkom udruženju "Zmijanje" rekli su da je dabar trajno zaštićena vrsta Zakonom o lovstvu i daje kao takva pod zaštitom države.

"Mi samo pratimo brojno stanje i evidentiramo prisustvo te vrste i štetu koja se dešava. Dabar je skoro iščezao pre nekoliko godina, ali sad je očigledno da ih je sve više", kažu u Zmijanju.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS rekli su da štetu koju pričini dabar na imovini, država plaća u punom iznosu procijenjene štete, što je u skladu sa Zakonom o lovstvu, u kojem je propisano da je "štetu koju počini divljač za koju je propisana stalna zabrana lova dužan da nadoknadi subjekat koji je propisao zabranu".