• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pre 28 godina PAO je Vukovar, za Srbiju on je tada OSLOBOĐEN

Autor . Izvor Tanjug Izvor index.hr

Hrvatska danas obeležava Dan sećanja na žrtve Vukovara, koji će od naredne godine biti državni praznik i neradan dan. Hrvatska obeležava kao dan "pada" tog grada, dok se u Srbji taj dan smatra danom oslobođenja Vukovara.

Pre rata Vukovar je bio nacionalno mešana sredina – u gradu je živelo 47,2 postoHrvata, 32,3 posto Srba, 9,5 posto Jugoslavena i ostalih manjina 18,8 posto.

U gradu koji se pre rata dičio jednim od najvećih brojeva međunacionalnih brakova, jedni su krenuli oružem na druge.

Možda će vas zanimati

Borbe za Vukovar pripadika tadašnje Jugoslovenske narodne armije i Zbora narodne garde, koju je osnovao prvi hrvatski predsednik Franjo Tuđman, trajale su gotovo tri meseca i u njima je, prema nekim podacima, poginulo 1.624 osobe, a ranjeno više od 2.500.

“Nisam verovala da bi se mogao dogoditi rat. Kad sam to prihvatila kao činjenicu, onda nisam verovala da će trajati koliko je trajao. I nisam verovala da se može dogoditi to da 3 meseca bukvalno živiš kao pacov u podrumu, da će to biti svakodnevno granatiranje, da će ljudi umirati", deo je svedočenja Vesne Jakumetović, jedne od preživelih iz opsade Vukovara, prenosi Index.hr.

Hrvatska strana tvrdi da tačan broj poginulih i nestalih tokom tih borbi nikada nije utvrđen, a da se procenjuje da je ubijeno više od 4.000 hrvatskih branitelja i civila, dok ih je navodno 7.000 odvedeno u srpske logore.

Centralna komemmoracija biće održana u vukovarskoj bolnici, a odatle će kao i svake godine u tradicionalnoj Koloni sećanja, dugoj pet i po kilometara, biti održan mimohod do Memorijalnog groblja.

U Koloni sećanja biće predstavnici hrvatskog državnog vrha. Program obeležvanja se održava pod nazivom "Vukovar - mesto posebnog pijeteta".

Odluka hrvatske vlade da ovaj dan od naredne godine obeležava kao državni praznik i neradan dan,podelila je Hrvate, a Bojan Glavašević, sin poginulog vukovarskog novinara Siniše Glavaševića, komentarisao je tu odluku, rekavši da se u tom gradu više nikada neće moći misliti kao u nekom drugom hrvatskom gradu i da će se u njemu živeti i poslovati kao u mauzoleju.

Glavašević je tim povodom na svom tviter nalogu napisao:

"Mauzolej je mesto za mrtve, za žive u mauzoleju nema mesta. Pretvaranjem Vukovara u mauzolej, krade mu se pravo na život, na budućnost i na sreću. Jer kada svi živi odu, ko će ostati da gradi budućnost, da bude srećan? Ko će ostati da se seća žrtve?".

Milanović i Pupovac neće biti u Koloni sećanja

Kandidat za predsednika i bivši premijer i lider SDP, Zoran Milanović, neće biti u Koloni sećanja u Vukovaru, ali je pre zvaničnog početka komemoracije položio venac i odao počast žrtvama na Memorijalnom groblju.

U Koloni sećanja neće biti ni predsednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDS S), Milorad Pupovac, koji je juče položio venac na Memorijalnom groblju i poklonio se žrtvama.

Posetu Pupovca Vukovaru komentarisao je savetnik gradonačelnika, Tomslav Josić (HDZ). "Ja verujem da je to pametan politicki potez, ali mislim da on baš relativizujea, znaci da pokušava da izjednači agresora i žrtvu, iako svako ko oda pocast žrtvama zaslužuje poštovanje, rekao je Josic.

Pročitajte i ovo

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SloboVU

Pravo zboriš mladi čoveče.

Naum Jožek

Ne zaboravite ime Vukovar znači neki Vuk... Će se vratiti u Vukovar. 😁

AV

Nikada Hrvati neče zaboraviti ni oprostiti zločine počinjene u Vukovaru.

special image