• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BEZ JUGONOSTALGIJE: Niže penzije za staž ostvaren u nekoj od ex- YU država

Izvor mondo.rs Izvor jutarnji.hr

Brojnim hrvatskim penzionerima poslednjih meseci na kućne adrese stižu rešenja kojima im se utvrđuju nove - znatno niže - penzije od onih koje su primali do sada.

 Niže penzije u Hrvatskoj, onima koji su radili u Srbiji i Bih  Izvor: MONDO/Samir Cacan

Reč je, čini se, uglavnom o penzionerima koji su deo ili celi radni staž ostvarili u nekoj od republika bivše Jugoslavije, a kojima se tek sada - 30 godina od raspada bivše države i 20-ak godina od sklapanja ugovora kojim se reguliše međudržavno socijalno osiguranje na toj teritoriji - ažuriraju iznosi penzija, i to po pravilu rezultira bitno nižim iznosima.

Prema neslužbenim podacima, radi se o oko 2.000 ljudi, a glavni je razlog što se to čini tek sada, kažu u “Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje”, što su za pojedine penzionere iz BiH i Srbije obračune čekali i 15 godina.

Možda će vas zanimati

 ”Stiglo mi je rešenje prema kojem mi je penzija od prošlog meseca niža za čak 1100 kuna (oko 150 evra ). Meni je to smanjenje veliki novac, a ne razumem koji je razlog tom smanjenju sada, toliko godina nakon što smo sve definisali” - ističe Antonija Z., 71-godišnja penzionerka iz Zagreba, koja je krajem prošle godine dobila novo rešenje o penziji.

Antonija je korisnica porodične penzije koju je nasledila od pokojnog supruga iza kojeg je bilo više od 37 godina radnog staža. Veći deo staža, 20 godina i mesec dana, njen suprug je ostvario na području Hrvatske, dok je devet godina i pet meseci radio u Srbiji, a sedam godina i 11 mjeseci u BiH.

Kada se sve sabere i oduzme, ona je za suprugovih 37 godina i pet meseci staža nasledila penziju od oko 3.750 kuna. Ali u skladu sa novim obračunom, koji se odnosi na penziju decembar za prošle godine, a koja joj je isplaćena početkom ove godine, Antonija, po novome, ostvaruje čak 1.100 kuna manju penziju.

I ne samo to: kako bi ostvarila pravo na deo penzije iz Bosne i Srbije, Antonija mora otvoriti i devizni račun jer je reč o uplatama iz inostranstva.

Njoj je obajšnjeno su da je to posledica primene međudržavnih sporazuma sa Srbijom i BiH. Ipak, žali se ona, niko joj nije rekao zašto joj je penzija umanjena za skoro 150 evra.

“Samo su mi rekli da su to trebali napraviti još 2011. godine” - napominje Antonija Z.

Prema neslužbenim informacijama, postoji još je oko 2000 hrvatskih penzionera čije penzije nisu usklađene s međudržavnim ugovorima, što znači da i oni mogu očekivati manja primanja.

Razlog je tome što im se, pojednostavljeno rečeno, penzija dosad isplaćivala kao da je u celosti zarađena u Hrvatskoj.

Sve je to posledica aktiviranja međudržavnih sporazuma o socijalnom osiguranju koje je Hrvatska sklopila s BiH i Srbijom.

Iako su ti ugovori sklopljeni još krajem 90-ih godina ili početkom dvehiljaditih, njihova je puna primena krenula znatno kasnije.

Na primer, ugovor o socijalnom osiguranju koji ima sa Srbijom, Hrvatska je sklopila još sa nekadašnjom Saveznom Republikom Jugoslavijom: iako ta država ne postoji još od 2003. godine, kada je preimenovana u Srbiju i Crnu Goru, nakon čega je i ona 2006. godine, odvajanjem Crne Gore, prestala postojati, ugovor je ostao na snazi i prenesen je na Srbiju. No, prava primena počela je tek desetak godina kasnije, a kako se čini, još se nije završila jer penzioni zavodi iz Srbije i BiH tek sada, u mnogim slučajevima i nakon 15 godina, šalju obračune za hrvatske državljane koji su staž ostvarili u tim zemljama.

Pročitaje i ovo

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Tafak

Tuga

special image