Prema izveštaju organizacije “Biom” koja se bavi zaštitom prirode u Hrvatskoj, 18. januara lovci na području Mazina u Lici pronašli su lešine vuka i lisice, a u blizini i dva mrtva teleta za koja je utvrđeno da su postavljeni kao otrovni mamci.

Naime, na mrtvoj teladi nađene su neobične ubodne rane kroz koje je verovatno unesen otrov, a uši su im bile odrezane kako bi se uklonila oznaka koja otkriva identitet vlasnika stoke.

 U njihovoj neposrednoj blizini pronađeni su uginuli vuk i lisica. Pre smrti dve životinje su povraćale i imale dijareju te je jasno da su uginule u teškim mukama od posledica trovanja.

Zabranjeno trovanje divljih životinja

Trovanje divljih životinja zabranjeno je u svim zemljama Evrope još od 1980-ih, kako zbog dobrobiti samih životinja i prirode, tako i zbog sigurnosti ljudi, posebno dece.

Nažalost, u Hrvatskoj se i dalje koristi kao naizgled brzo i jeftino rešenje problema koje vlasnici stoke imaju s divljim zvijerima (najčešće sa vukovima i šakalima), psima lutalicama ili divljim svinjama, piše udruga “Biom”.

Ova opasna praksa nastavlja se sprovoditi zbog loše primene zakona I dostupnosti otrova.

"Trovanje kao način istrebljivanja predatora je praksa koju bi trebalo u potpunosti iskoreniti", izjavio je za “Index” šumarski stručnjak Ivan Budinski iz organizacije “Biom”.

"Najčešći način trovanja životinja u Hrvatskoj je ilegalno postavljanje zatrovanih mamaca. Prilikom ovakvih pokušaja trovanja redovno stradaju druge divlje i domaće životinje, a u najgorim slučajevima i ljudi! U neposrednoj blizini mesta trovanja se zadržavaju i dva sura orla, strogo zaštićena vrsta jer ih je u Hrvatskoj samo 25 do 30 parova te se nadamo kako ih je brza reakcija spasila od smrti u slučaju hranjenja lešinama teladi", napomenuo je Budinski.