Da li će još jedna reka u regionu biti "ugurana" u cev i "nestati"?
Portal Analitika objavio je danas da su albanske vlasti obavestile Crnu Goru da gradi dve hidroelektrane na reci Cijevni, a da je u planu i treća!
Prema obimnoj dokumentaciji koju je albanska strana dostavila, hidroelektranu "Dobrinje" gradi kompanija "W.T.S.- Energji". Instalisana snaga objekta, prema dobijenim podacima je 1.000 kW, dok će prosečna godišnja proizvodnja inositi 4.080.126 kWh. Prema zvaničnoj dokumentaciji, koncesionari HE "Dobrinje" su aplicirali za dobijanje dozvole za izgradnju dana 21.06.2018 godine. Dozvola za izgradnju je zvanično obelodanjena 1. marta 2019. godine, a albansko ministarstvo infrastrukture i energije nije dobilo informaciju od strane kompanije o statusu radova.
Što se tiče HE "Muras", taj objekat gradi kompanija "Mateo &C" na pritoci Cijevne. Instalisana snaga elektrane je 2.000 kW. Prosečna godišnje proizvedena energija iznosi oko 8,2 miliona KWh. Dozvola za gradnju ove elektrane vlasti Albanije su obelodanile 16.marta 2018. godine, dok su zvanično radovi počeli 1. novembra 2018. godine.
U dokumentu se navodi da je Vlada Albanije "uslovno" dala dozvolu za gradnju ove elektrane, ali nije navedeno što to konkretno znači budući da su radovi odmakli. Zanimljivo je da je pojedine dokumente za gradnju ovih elektrana lično potpisao premijer Edi Rama, navodi isti izvor.
FOTOGRAFIJE CIJEVNE
Albanska strana pominje i gradnja HE "Vriela" na Cijevni, ali se nigde ne navodi u kojoj je fazi taj projekat. Kao koncesionar, odnosno graditelj tog energetskog objekta navodi se kompanija "Selca Energji".
Svemu ovome protivi se grupa crnogorskih nevladinih organizacija i građana. Aktivisti tih nevladinih organizacija su još u jesen 2018. godine protestovali zbog najavljene gradnje dve elektrane. Godinu dana nakon toga je u Podgorici održan sastanak albansko-crnogorske Komisije za Upravljanje vodama od zajedničkog interesa. Crnogorska strana je smatrala da njihova izgradnja ima direktnog uticaja na kvalitet i količinu podzemnih voda na teritoriji Crne Gore i da činjenica da crnogorska strana nije prethodno obaviještena jeste u suprotnosti sa konvencijom „ESPOO“.
Isto tako, crnogorska strana je navela da informacije dostavljene zvaničnim putem od albanske strane nisu bile dovoljne za njihove stručnjake kako bi došli do zaključka da li ovakva delatnost izaziva štetu po životnu sredinu u njihovoj teritoriji, podseća Portal Analitika.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!