• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Guraju Cijevnu u cevi: Albanija gradi dve hidroelektrane, hoće i treću!

Izvor mondo.rs Izvor portal analitika

Albansko Ministarstvo infrastrukture i energetike obavestilo je Vladu Crne Gore da je u toku gradnja dve hidroelektrane na reci Cijevni, i najavilo izgradnju još jednog izvora struje na istom slivu.

 Dve hidtroelektrane se grade na reci Cijevni Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

Da li će još jedna reka u regionu biti "ugurana" u cev i "nestati"?

Portal Analitika objavio je danas da su albanske vlasti obavestile Crnu Goru da gradi dve hidroelektrane na reci Cijevni, a da je u planu i treća!

Možda će vas zanimati

Prema obimnoj dokumentaciji koju je albanska strana dostavila, hidroelektranu "Dobrinje" gradi kompanija "W.T.S.- Energji". Instalisana snaga objekta, prema dobijenim podacima je 1.000 kW, dok će prosečna godišnja proizvodnja inositi 4.080.126 kWh. Prema zvaničnoj dokumentaciji, koncesionari HE "Dobrinje" su aplicirali za dobijanje dozvole za izgradnju dana 21.06.2018 godine. Dozvola za izgradnju je zvanično obelodanjena 1. marta 2019. godine, a albansko ministarstvo infrastrukture i energije nije dobilo informaciju od strane kompanije o statusu radova.

Što se tiče HE "Muras", taj objekat gradi kompanija "Mateo &C" na pritoci Cijevne. Instalisana snaga elektrane je 2.000 kW. Prosečna godišnje proizvedena energija iznosi oko 8,2 miliona KWh. Dozvola za gradnju ove elektrane vlasti Albanije su obelodanile 16.marta 2018. godine, dok su zvanično radovi počeli 1. novembra 2018. godine.

U dokumentu se navodi da je Vlada Albanije "uslovno" dala dozvolu za gradnju ove elektrane, ali nije navedeno što to konkretno znači budući da su radovi odmakli. Zanimljivo je da je pojedine dokumente za gradnju ovih elektrana lično potpisao premijer Edi Rama, navodi isti izvor.

FOTOGRAFIJE CIJEVNE

Albanska strana pominje i gradnja HE "Vriela" na Cijevni, ali se nigde ne navodi u kojoj je fazi taj projekat. Kao koncesionar, odnosno graditelj tog energetskog objekta navodi se kompanija "Selca Energji".

Svemu ovome protivi se grupa crnogorskih nevladinih organizacija i građana. Aktivisti tih nevladinih organizacija su još u jesen 2018. godine protestovali zbog najavljene gradnje dve elektrane. Godinu dana nakon toga je u Podgorici održan sastanak albansko-crnogorske Komisije za Upravljanje vodama od zajedničkog interesa. Crnogorska strana je smatrala da njihova izgradnja ima direktnog uticaja na kvalitet i količinu podzemnih voda na teritoriji Crne Gore i da činjenica da crnogorska strana nije prethodno obaviještena jeste u suprotnosti sa konvencijom „ESPOO“.

Nema saglasnosti oko uticaja gradnje mHE na Cijevni

Isto tako, crnogorska strana je navela da informacije dostavljene zvaničnim putem od albanske strane nisu bile dovoljne za njihove stručnjake kako bi došli do zaključka da li ovakva delatnost izaziva štetu po životnu sredinu u njihovoj teritoriji, podseća Portal Analitika.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image