Ako je nešto dobro ostalo od komunističkog i socijalističkog nasleđa bivše nam države, onda su to spomenici i druge građevine nastale posle Drugog svetskog rata u bivšoj Jugoslaviji.

Tim stilom arhitekture mnogi u svetu su opčinjeni, a najuticajniji muzej moderne umetnosti u svetu - Moma u Njujorku - posvetio je veliki prostor upravo izložbi arhitekture bivše Jugoslavije. Dok se stranci oduševljavaju spomenicima i drugim građevinama, dotle smo mi dopustili da spomenici propadaju, mnogi od njih su i zapušteni.

Ipak, britanski fotograf Mark O'Nil na svom Instagram profilu pokazao je koliko ovi spomenici, pod idealnim svetlom, mogu da budu spektakularni.

"Zainteresovao sam se za snimanje brutalističkih spomenika nakon izleta do spomenika Buzludža u Bugarskoj 2011. godine. Ta lokacija je na mene ostavila tako snažan utisak da sam je u sledeće dve godine posetio četiri puta i tada sam počeo da tragam za sličnim iskustvima. Spomenici bivše Jugoslavije činili su se logičnim sledećim korakom", rekao je Britanac portalu Index.hr.

Nedavno je magazin "GQ" objavio članak o "devet brutalističkih čuda sveta arhitekture", a među njih je uvrstio jugoslovenske spomenike. Brutalizam je stil u modernoj arhitekturi koji je cvetao od 1954. do 1970. godine. Naziv je dobio iz francuske reči "beton brut" koja označava "grubi" beton, pojam koji je francuski arhitekta Le Korbusije koristio da bi opisao liveni beton sa vidljivim tragovima oplate korišćen na većini njegovih zgrada sagrađenih posle Drugog svetskog rata.

FOTOGRAFIJE SPOMENIKA

Predrag Jelenić/MONDO Naš saradnik Predrag Jelenić je tokom juna posetio znamenita istorijska mesta ovog prostora. Njegove reportaže ste mogli (a i dalje možete) da nađete na sajtu pod nazivom "Putevima NOB-a". Evo fotografija tih spomenika.

SOCIJALISTIČKA ARHITEKTURA - FOTOGRAFIJE

Mondo/ Stefan Stojanović soc zgrade, zgrada, arhitektura