Tokom krize koju je izazvao sporni Zakon o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori pokrenuta su upravo i pitanja o relikvijama koje se čuvaju u manastirima i crkvama Mitropolije.
Ruka svetitelja takođe se našla na spisku relikvija koje Crna Gora hoće da "otme" Srpskoj pravoslavnoj crkvi sprovođenjem Zakona.
Beogradska štampa piše danas da Crna Gora planira da za 150 miliona dolara proda ruku Svetog Jovana Krsitelja katoličkom Malteškom redu. Reč je o jednoj od najvećih hrišćanskih svetinja - koja se čuva u Cetinjskom manastiru.
Portal "Ruska narodna linija" uputio je ranije molbu poglavaru Ruske pravoslavne crkve patrijarhu Kirilu i srpskom patrijarhu Irineju da otvore predvorje Moskovske patrijaršije u Crnoj Gori kako bi se spasile hrišćanske svetinje od prenošenja u Rim.
Prema navodima ruskog portala, Malteški red, katolički viteški red unutar Rimokatoličke crkve, već decenijama pokušava da dođe do ruke Svetog Jovana Krstitelja. Takođe, navedena je i cifra od 150 miliona dolara.
Nedavno je i Ruska pravoslavna crkva tražila da se ruka Svetog Jovana prenese u Moskvu, piše Informer.
ŠTA SVE ČUVA CETINJSKI MANASTIR
Cetinjski manastir čuva nekoliko svetinja koje se smatraju najdragocenijim u čitavom pravoslavnom svetu.
To je pre svega ruka Svetog Jovana Krstitelja, kojom je kršten Isus Hristos, kao i čestica Časnog krsta Gospodnjeg, na kome je Hrist bio razapet.
U sedištu Mitropolije čuvaju se i mošti Svetog Petra Cetinjskog, epitrahilj Svetog Save, kruna srpskog kralja Stefana Dečanskog (kojom se krunisao i crnogorski kralj Nikola Petrović 1910. godine), kao i štap prvog crnogorskog vladara Ivana Crnojevića iz 15. veka.
RUKA SVETOG JOVANA
Svetinju su zaplenili hrišćanski vitezovi i sredinom 16. veka je odneli na Maltu.
U vreme Napoleonovih ratova predata je caru Pavlu Prvom Romanovu.
Tokom Boljševičke revolucije iz Rusije ju je iznela Marija Fjodorovna, a potom je predata ruskom mitropolitu Antoniju Hrapovičkom, koji ju je preneo u Beograd.
U Beogradu su kao poklon predate kralju Aleksandru Karađorđeviću, u znak zahvalnosti Ruske crkve za prijem velikog broja izbeglica iz Rusije.
Na kraljevskom dvoru na Dedinju svetinje su čuvane sve do 1941. godine, kada ih je kralj Petar II sa patrijarhom Gavrilom Dožićem ostavio upravi manastira Ostrog na čuvanje.
Vlast Crne Gore ih je zaplenila 1952. i prenela u državni trezor.
Ruka Svetog Jovana Krstitelja i deo Časnog krsta iz trezora predati su 1978. godine tadašnjem mitropolitu Danilu Dajkoviću i preneti u manastir na Cetinju.
Ajzea Kenan je heroj, a Zvezda je tim za plejof: Pobeda crveno-belih, zvuk sirene doneo trijumf!
"Partizan ima tim za fajnal-for Evrolige": Braun za MONDO o Željkovom izazovu i najvećoj želji u karijeri
Trojica igrača Partizana ne treniraju: Željko Obradović otkrio detalje pred Makabi!
Od ovog datuma biće -20, pašće pola metra snega: Prognoza Marka Čubrila za 2025, otkrio i kakvo leto nas čeka
"U redu ako ne razumete košarku, vaše pitanje me vređa!": Greška na konferenciji Sferopulosa napravila haos!