Litije se od Božića organizuju dvaput sedmično, četvrtkom i nedeljom. Večeras su na programu u Beranama, Bijelom Polju, Baru, Podgorici, Nikšiću i ostalim crnogoriskim gradovima.

Slika dana stiže iz Murine gde litiju prema Andrijevici sa crkvenim barjakom u rukama predvodi 99-godišnji Novak Marković iz Brezojevice. Odmah do njega je Gojko Jokić (72) iz Velike.

Posle molebana koji je služen u crkvi svetih apostola Petra i Palva grdskim ulicama Bijelog Polja do crkve u Nikoljcu krenula je litija, koju je pored episkopa budimljansko-nikšićkog Joanikija predvodio episkop raško-prizrenski Teodosije.

Episkop raško –prizrenski Teodosije je kazao da su "naši sveti vladari, arhieposkopi, patrijarsi, znali šta može sačuvati biće našeg naroda".

"Zato je podignuta Studenica, Hilandar, Pećka patrijaršija, Dečani, Ostrog, Cetinjski manastir i mnoge naše svetinje posejane po svim srpskim zemljama. Oni su znali da jedino svetinje mogu sačuvati dušu našega naroda i to u najtežim vremenima, u ropstvu, stradanju, a evo i ovo naše vreme, kako u našim Krajinama, Slavojniji, BiH, na Kosovu i Metohiji, čega smo se držali ako ne svetinja . Svetinje su nas sačuvale i mi zato gde god danas da živimo naše svetinje ne damo drugima“, poručio je epsikop Teodsije, prenose "Vijesti".

Berane

Sa molebana u porti manastira Đurđevi stupovi u Beranama je poručeno: "Neka je večna Crna Gora i neka je večno pravoslavlje.”

Sa molebana je još jednom ponovljeno da je Zakon o slobodi veroispovesti diskriminatorski i da narod neće dati svoje svetinje.

Na današnjoj velikoj litiji bila je čak i jedna grupa planinara koja je noć ranije izašla na vrh Ćafa pre dolaska na preko hiljadu i osamsto metara da bi se odatle spustili u selo Šekular, i sa tamošnjim litijom prepešačili još oko 20 kilometara do grada.

PODGORICA

Večerašnju litiju u Podgorici predvodi arhimandrit Sava Janjić, iguman manastira Visoki Dečani sa Kosova.

Litiji, koja je krenula od Hrama Hristovog Vaskrsenja, pridružili su se građani koji su u došli od Starog aerodroma i manastira Dajbabe i iz Zete-

Sveštenik Nikola Pejović je rekao da na litijama ovde nisu samo kršteni ljudi, već da su, između ostalih, sreli i Muslimane i katolike.

"Dobijamo podršku... To pokazuje da je Sveti Vasilije to započeo i mi ga sledimo"..

On je kazao da je velika radost "kad možemo reći da braća žive složno" ,te da je "sobranje najbrojnije do sada."

Pozdravio je građane koji su došli iz brojnih gradova širom Crne Gore, kao i Ognjena Maraša i Miloša Ajkovića koji su iz Beograda danima pešačili do Hrama.

Plužine

Pivljani su krenuli peške od Pivskog manastira do crkve Svetog Jovana Krstitelja u Plužinama gde su prisustvovali molebanu i litiji. Kolonu koja je prešla deonicu dugu desetak kilometara predvodili su igumani Pivskog i manastira Zagrađe, Jeftimije i Lazar, plužinski paroh, jerej Mirosla Mihailović i arhimandrit kijevsko-pečerske larve, Petar Petrić.

Ispred crkve u Plužinama besedu je održao protojereh stavrofor Miodrag Todorović iz Nikšića koji je kazao da ako narod da svetinje onda se narugao slavi, prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

"Ovi koji su doneli ovaj propis da od svetinja prave trgovačke dućane nisu svesni da su to doneli protiv sebe, svoje duše, protiv svojih bližnjih, svojih predaka i potomaka. Ovolika snaga i ovoliko buđenje naroda Božijeg nije bilo samo od sebe. Ovo je i po molitvama naših predaka i po željama naših potomaka", poručio je Todorović.

Kako je kazao poruka "Ne damo svetinje" znači da se bore za svakog čoveka. "Čovek bez svetinje je čovek bez slobode. A šta je čovek bez slobode nego, kako kaže vladika Rade, stoka na pasištu", istakao je Todorović.

Nakon molebana, Pivljani su, predvođeni sveštenstvom i monaštvom, prošli ulicama varoši, a obratio im se njihov paroh koji je kazao da se narod još jednom okupio da glavarima pošalje nedvosmislenu i jasnu poruku da ne da svetinje.

Nakon molebana u starogradskoj crkvi Sveta Trojica u Budvi, litija u kojoj je više hiljada ljudi krenula je ka crkvi Sveta Petka. Litiju predvodi predsednik opštine Marko Carević.