Crna Gora ove godine obeležava 14 godina od obnove nezavisnosti, a tim povodom državnim zastavama ukrašen je veliki broj ulica.

Dan nezavisnosti obeležava se u senci brojnih protesta koji su obeležili prethodne mesece - a čiji je povod usvajanje Zakona o slobodi veroispovesti, koji je u srpskim pravoslavnim krugovima shvaćen kao pokušaj gašenja SPC, otimanja njene imovine i nasleđa u nekad zajedničkoj državi.

Pogledajte prilog redakcije mondo.me:


Crna Gora opredelila se za nezavisnost na referendumu održanom 2006. godine.

Prema zvaničnim rezultatima, na referendumu 2006. godine glasalo je 419.240 građana ili 86,5 odsto od ukupnog broja birača.

Crnogorsku nezavisnost podržalo je 230.661 građana ili 55,5 odsto, dok je za ostanak zajedničke države sa Srbijom bilo 185.002 ili 44,5 odsto.

Skupština Crne Gore prethodno je usvojila Zakon o referendumu, koji je dogovoren uz preporuku Evropske unije. Za uspeh referenduma bilo je potrebno da ga podrži 55 odsto izašlih birača.

Referendumsko pitanje glasilo je – Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom.

Skupština Crne Gore je na sednici 2. marta, na osnovu predloga predsednika Republike Filipa Vujanovića donela odluku da referendum o državno-pravnom statusu bude održan 21. maja.

Za predsednika Republičke referendumske komisije (RRK) izabran je Slovak František Lipka.

Pravo izjašnjavanja na referendumu imali su građani koji u skladu sa propisima o izborima imali biračko pravo.

Prema podacima RRK, pravo glasa na referendumu imalo je 484 hiljade i 718 građana.