Ukoliko poseduju nekretninu ili plovilo, vlasništvo moraju da dokažu dokumentacijom, ističu iz MUP-a u odgovorima na najčešća pitanja o uslovima ulaska u Hrvatsku. 

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) je, naime, na svojim službenim web stranicama pod kategorijom UZG COVID na glavnoj izborničkoj traci objavilo najčešća pitanja i odgovore o uslovima ulaska u Republiku Hrvatsku, a s obzirom na ograničenja koja su na snazi zbog suzbijanja širenja bolesti Covid-19

Tako od danas svi strani državljani koji nameravaju ući u Hrvatsku, kao i hrvatski državljani koji nemaju prebivalište ili boravište u Hrvatskoj, odgovore na sva pitanja vezana za ulazak u Republiku Hrvatsku mogu saznati na jednom mestu, ističu iz MUP-a, koji je objavio odgovore na desetak pitanja o ulasku u Hrvatsku, od toga treba li osoba koja ulazi u Hrvatsku biti u samoizolaciji do toga što treba u slučaju dolaska s rezerviranim turističkim smeštajem i sl. 

Informacije na službenoj stranici MUP-a i online obrazac trenutno su dostupni na hrvatskom, engleskom i nemačkom jeziku, a u MUP-u planiraju proširenje i na druge strane jezike.  

Sve koji svoj odgovor o uslovima ulaska u Hrvatsku ne pronađu među najčešćim pitanjima i odgovorima upućuju na dostupni  online obrazac za upit putem kojega se mogu obratiti MUP-u kako bi dobili konkretan odgovor na svoje pitanje. 

Podaci koji se putem obrasca traže od zainteresirane stranke, a s ciljem davanja konkretnog odgovora su - državljanstvo, ima li regulisan status stranca u RH (odobren boravak), planirani datum dolaska na granični prijelaz, ime graničnog prelaza na kojem planira ulazak te razlog dolaska u Hrvatsku.

Stranac koji poseduje nekretninu ili plovilo na graničnom prelazu prilikom ulaska u Hrvatsku mora da pokaže vlasnički list, kupoprodajni ugovor ili drugu dokumentaciju iz koje proizlazi da je vlasnik nekretnine ili plovila.

U tom slučaju omogućuje se ulazak njemu i članovima njegove uže porodice, objašnjavaju iz MUP-a.

Strancima koji imaju nekretninu u Hrvatskoj i išli bi da uređuju kuću nakon dužeg vremena, a zanima ih i mogu li s njima ići supruga i deca i moraju li nakon ulaska u samoizolaciju, iz MUP-a odgovaraju kako članovi njihove porodice mogu ući s njima u Hrvatsku.

Samoizolacija nije potrebna, već da se tokom boravka u Hrvatskoj pridržavaju preporuka i uputstava Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (razmak minimalno 1,5 metara, izbegavanje rukovanja, bliskog kontakta i slično).