Pušači u Hrvatskoj će od danas biti suočeni sa plaćanjem visokih kazni ako zapale cigaretu u zatvorenim javnim prostorima.

Prema Zakonu o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, koji će nakon šest meseci "prilagođavanja", stupiti na snagu, lice koje zapali cigaretu na nedozvoljenom mestu platiće kaznu od 1.000 kuna, odnosno nekih 135 evra.

S visokim kaznama nisu suočeni samo pušači, već i vlasnici lokala koji su dozvolili pušenje, ali i konobari koji pušača nisu upozorili na zabranu pušenja.

Prema zakonu, konobar će u takvim slučajevima biti kažnjen sa 15.000 kuna (oko 2.000 evra), dok će vlasnik kafane koji je dozvolio pušenje u svom lokalu biti kažnjen sa 150.000 kuna (oko 20.000 evra).

Zakon o zabrani pušenja izglasan je krajem prošle godine, uz klauzulu kojom je ugostiteljima, preduzećima, ali i proizvođačima i uvoznicima duvanskih proizvoda ostavljen period prilagođavanja od šest meseci. Taj rok je istekao u utorak.

"To znači da se od srede ograničava pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima određenima Zakonom, uključujući i ugostiteljske objekte", saopštilo je Ministarstvo zdravstva.

U saopštenju se takođe podseća da Zakon ima za cilj da zaštiti nepušače od štetnih uticaja pušenja i poziva pušače da što pre prestanu da puše kako bi poboljšali tuđe, ali i vlastito zdravlje.

Ministar zdravlja Darko Milinović izjavio je ovih dana da smatra da neće biti problema oko sprovođenja zakona, jer veruje da su i građani i ugostitelji imali dovoljno vremena kako bi se prilagodili novom režimu ponašanja u lokalima i na radnom mestu.

Inspektori rada, ministarstava zdravlja i zaštite okoline vodiće računa da se zakon sprovodi u praksi, kažnjavajući one koji ga krše.

Zabrana pušenja u lokalima koji nemaju posebne prostorije za pušače, prema procenama ugostitelja, prepoloviće promet kafića i kafana, a oni koji u okviru svojih lokala imaju letnje terase veruju da u prvo vreme neće osetiti pad prometa, jer zabrana pušenja ne važi na otvorenim prostorima.

U nekim lokalima pripremaju se posebno ograđene i izolovane prostorije namenjene pušačima, a pojedini ugostitelji najavili su za hladno doba godine nabavku plinskih grejalica koje će biti postavljene ispred lokala.

Procenjuje se da u Hrvatskoj puši oko 30 posto stanovnika, odnosno oko 1,2 miliona građana, a od posledica pušenja godišnje umre oko 14.000 ljudi, podaci su koje je nedavno objavilo Ministarstvo zdravlja.

Protiv uvođenja zabrane pušenja bilo je Udruženje ugostitelja Hrvatske privredne komore, koje je upozorilo da će ta mera ugroziti opstanak 5.800 restorana i oko 10.000 kafića.

(Beta)